Seksityöläisten pimeiden tulojen ilmoittaminen verottajalle tai sillä uhkailu on noussut jopa ilmiöksi sosiaalisessa mediassa Yhdysvalloissa. Ilmiö ei ole täysin vieras Suomessakaan.
Katso video: Seitsemän miestä sai sakot seksin ostamisesta.
Suomessa ilmiannetaan seksipalveluja tarjoavia henkilöitä tasaiseen tahtiin. Tarkkoja tilastoja määristä ei ole saatavilla, mutta Verohallinnon tarkastuspäällikkö Heimo Säkkinen tunnistaa ilmiön.
– Kyllä niitä tulee vastaan, Säkkinen toteaa.
Perinteisesti ilmiantaja on samasta taloyhtiöstä.
Tyypillisessä tapauksessa verottajalle vinkataan asukkaasta, jonka luona käy tiuhaan tahtiin ”äänekkäitä vieraita”.
"Periaatteessa se olisi veronalaista tuloa"
Keinot tällaisen verovilpin selvittämiseen ovat rajalliset. Perinteinen tapa on pyytää selvitystä mahdollisesta elantokustannusten ja näkyvien tulojen ristiriidasta.
– Jotakin näyttöähän meidän pitää siitä tietysti saada. Periaatteessa se olisi veronalaista tuloa, Säkkinen kertoo.
Suomeenkin rantautunut sugardating eli sokerideittailu sen sijaan ei näy verottajalle mitenkään.