Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuka käräytti Trumpin? Suomessa laki suojaa pian ilmiantajia – tästä whistleblower-ilmiössä on kyse

Presidentti Donald Trumpin ja Ukrainan presidentin välinen puhelu on viime päivien kuumin puheenaihe maailmassa.
Presidentti Donald Trumpin ja Ukrainan presidentin välinen puhelu on viime päivien kuumin puheenaihe maailmassa.
Julkaistu 27.09.2019 17:53

MTV UUTISET – STT

Väärinkäytöksen ilmoittaja, ilmiantaja, epäkohtien esiin nostaja, rikkeiden raportoija, pilliinpuhaltaja, whistleblower. Oli termi mikä hyvänsä, kohta heidän suojaansa parantava lainsäädäntö tulee voimaan myös Suomessa.

EU-parlamentti hyväksyi huhtikuussa lainsäädännön, jolla pyritään takaamaan parempi suoja ilmoittajille, jotta nämä rohkaistuisivat kertomaan rikkeistä. Parlamentti perustelee lainsäädäntöä Luxemburg-vuodoilla ja Panaman papereilla, jotka osoittivat ilmoittajien paljastusten tärkeyden.

Tällä hetkellä siihen liittyvä direktiivi on jäsenmaiden hyväksyttävänä.

– Oikeus- ja sisäasioiden kokous on Brysselissä 7. lokakuuta, ja siellä Ilmoittajien suojelua koskeva direktiivi luultavasti hyväksytään, kertoo neuvotteleva virkamies Juha Keränen oikeusministeriöstä.

Direktiivin voimaantulon jälkeen jäsenmailla on kaksi vuotta aikaa laittaa se täytäntöön kansallisessa lainsäädännössään.

– Meidän, kuten muiden EU:n jäsenmaiden, täytyy järjestää ilmoittajien ilmoituskanavat ja määrittää viranomainen tai viranomaiset, jotka ottavat näitä ilmoituksia vastaan. Ilmoitusten ei tarvitse olla tietoja rikoksesta, ne voivat olla EU-oikeuden rikkomiseen liittyviä, perusteltuja epäilyjä.

Lue myös: New York Times: Trumpin ilmiantaja on CIA:n virkailija, joka on työskennellyt Valkoisessa talossa

Uusilla säännöillä on muun muassa tarkoitus suojata ilmoittajia mahdollisilta kostotoimilta, kuten työpaikan menettämiseltä tai nimen tahraamiselta.

– Meidän täytyy miettiä, miten ilmoitukset käsitellään ja millaista suojelua ilmoittajan pitää saada täällä Suomessa. Meillä on maailmalta kokemusta, että tahallisia vääriä ilmoituksia on tehty vahingoittamisilmoituksessa, joten pitää miettiä myös miten ilmoituksen kohdetta suojellaan vääriltä ilmoituksilta.

"Keskeistä korruption torjunnassa"

Tämäntyyppistä EU-tason lainsäädäntöä ei ole ollut aiemmin, Euroopan neuvosto on ainoastaan tehnyt suosituksen aiheesta vuonna 2014, Keränen kertoo. Suomen oikeusministeriössä uutta lainsäädäntöä pidetään merkittävänä asiana.

Keränen huomauttaa, että esimerkiksi EU:lta jää taloudellista hyötyä saamatta väärinkäytösten vuoksi.

– Sanotaan, että korruption torjunnan näkökulmasta tämä on keskeinen torjuntakeino. Meillä ja kansainvälisesti tiedetään, etteivät ihmiset uskalla ilmoittaa, koska pelkäävät erityyppisiä kostotoimenpiteitä.

52997793New York Timesin mukaan ilmianataja on Valkoisen talon entinen ja CIA:n nykyinen työntekijä. Kuvituskuva.AFP / Lehtikuva

Direktiiviä voidaan soveltaa esimerkiksi julkisiin hankintojen, rahoituspalvelujen ja kansanterveyden aloihin. Keräsen mukaan jäsenmailla on mahdollisuus laajentaa lainsäädäntöä laajemmalle kuin EU esittää.

– Direktiivillä asetetaan minimi, ja jäsenmaat saavat harkita, pitäisikö soveltamisalan olla laajempi ja koskea muitakin kuin direktiivissä olevia aloja. Direktiiviä sovelletaan valtioon, kuntiin ja yksityiseen sektoriin, mutta yksityinen sektori on rajattu. Organisaatiossa pitäisi olla vähintään 50 työntekijää tai vuosittainen liikevaihto vähintään 10 miljoonaa euroa. Eli se rajaa lain soveltamisalasta paljon pieniä ja keskisuuria yrityksiä. Meidän on mietittävä, ovatko nuo direktiivin asettamat vähimmäisvaatimukset riittäviä.

Mitä väärinkäytösten ilmoittaja tarkoittaa?

Whistleblower eli väärinkäytösten ilmoittaja on saanut kuluvan viikon aikana Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin todelliseen myrskyn silmään, mutta mitä whistleblowing käytännössä tarkoittaa?

– Ilmoittaja tunnistaa väärinkäytöksen ja hänellä on joku taho tai kanava, jolle toimittaa ilmoitus. Se on whistleblowing-prosessi kaikessa yksinkertaisuudessaan, kertoo hallintotieteen emeritusprofessori Ari Salminen.

– Siinä on kaksi puolta. Toinen on se, että yritetään saada vakavia väärinkäytöksiä tai korruptiota ilmoitettua ja estettyä. Ilmoittajahan ei ryhdy niitä korjaamaan, vaan tekee ilmoituksen. Ilmoittaminen voi myös toimia organisaatiossa johtamisen välineenä. Organisaatiota voi kehittää, kun on järkevä ja toimiva kanava, johon henkilökunta tietää voivansa tehdä ilmoituksia jos näkee taloudellisia, henkilöstöön tai ympäristöön kohdistuvia väärinkäytöksiä. Suurissa yrityksissä on tällaisia kanavia.

Lue myös: New York Times: Trump kertoi haluavansa tietää, kuka antoi tiedot Ukraina-puhelun ilmiantajalle – kutsui tietovuotajaa "lähes vakoojaksi"

Whistleblowingiin liittyy Salmisen mukaan vahvasti anonyymiys. Ilmoittajan henkilöllisyyttä ei tiedetä ja häntä suojellaan, jotta henkilöllisyys myös pysyisi hämärän peitossa.

Väärinkäytösten ilmoittajia suojelevaa lainsäädäntöä on säädetty joissain maissa. Salmisen mukaan esimerkiksi Euroopan maissa kyseinen lainsäädäntö on melko nuorta.

Yhdysvalloissa laki suojaa ilmiantajaa

Yhdysvalloissa Trumpin ja Ukrainan presidentin puhelun ilmiantajaa suojaa kasa lakeja, koska hän teki ilmiannon virallisen kanavan kautta.

– Eri maiden lainsäädännössä on selvästi se pointti, että ilmoittajaa suojellaan. Ainoa hyvä tapa suojella on joku järkevä kanava, johon voi luottaa. Henkilö tietää mihin ja mistä ilmoittaa, hän tietää pelisäännöt. Järjestelmän tai organisaation pitää suojella häntä, ettei hän joudu vasta- tai kostotoimien kohteeksi.

– Kuinka moni viitsii ilmoittaa rikkeistä, jos sellaista järjestelmää ei ole? Kostotoimet voivat olla aika raakoja, pahimmillaan ilmoittajan läheisille aiheutetaan vahinkoa tai ilmoittaja irtisanotaan.

Salminen muistuttaa ohimennen Puolustusvoimien johdon ja upseeriliiton kiistasta Suomessa. Puolustusvoimat kertoi ottavansa käyttöön tänä vuonna sähköisen ilmoituskanavan, jolla työntekijät voivat ilmoittaa havaitsemistaan rikkeistä. Upseeriliitto ilmoitti verkkosivuillaan julkaistussa tiedotteessa, että se vastustaa kanavan käyttöönottoa ja nimesi sen käräytä kaveri -kanavaksi.

– Etiikan tutkijana voisin sanoa, että liitto voisi jotenkin päivittää asenteensa. Tällaisia kanavia on monissa valtioissa, ja niiden väärinkäyttö on kuitenkin aika harvinaista. 

Lisää aiheesta:

Viestinnän salausta kiertävä EU-asetuskompromissi herättää yhä epäluuloja – tarkoitus estää kuvat lasten hyväksikäytöstä"Iskuryhmä" kertoo puuttuvansa kiusaajien ja hyväksikäyttäjien toimintaan – rikosoikeuden professori muistuttaa, että omankädenoikeudesta säädetään laissaEU aikoo piinata Facebookia ja Twitteriä uudella lailla: "Tarkoittaisi väistämättä sitä, että keskustelu kapenee"Ulkomaisen työvoiman hyväksikäytön torjuntaan esitetään uusia keinoja – työministeri Haatainen: hyväksikäytöstä puhuttava entistä rohkeamminSuomen ulkopuolelta tulevasta vaalivaikuttamisesta ei toistaiseksi merkkejä, tietoturvajohtajalta silti varoitus: "Ei näitä nähdä silloin, kun ne tapahtuvat""EU:n uusi tietosuoja-asetus ei estä uusia skandaaleja" – Sosiaalisen median jättien suitsiminen vasta alussa
YhdysvallatDonald TrumpUkrainaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • Eilen09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • Eilen06:41
    Trinidad ja Tobaco

    Trinidad ja Tobagon armeija ykköstason valmiustilaan Trump-huhujen vanavedessä: Paniikkia ilmassa

  • Eilen06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • pe19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä

  • pe17:49
    Lentäminen

    FBI-johtajan väitetään lennättäneen tyttöystävänsä veronmaksajien rahoilla