Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mykistävä ennätysparannus – MM-kisojen suurin sensaatio nähtiin tiistaina: "En voi uskoa sitä"

3:50Keskiviikko 23.8. klo 8:40Video: Laulauga Tausaga jysäytti jättiyllätyksen – reaktio heiton jälkeen kertoo kaikenGetty Images
Julkaistu 23.08.2023 09:22

MTV URHEILU–REUTERS

Laulauga Tausaga vastasi tiistai-iltana yleisurheilun MM-kisojen toistaiseksi suurimmasta yllätyksestä. Kahdessa aiemmassa MM-kisojen kiekonheittofinaalissa viimeiseksi jäänyt Tausaga jysäytti viidennellä heitollaan neljän metrin ennätysparannuksen 69,49 ja pokkasi sensaatiomaisesti mestaruuden.

LUE MYÖS: Dopingepäilty tähtijuoksija romahti MM-kisoissa – kommentoi tylyä temppuaan katkeraan sävyyn

LUE MYÖS: ME-mies Karsten Warholmille lisää painetta – hätkähdyttävä video nostaa epäilyt huijaamisesta Timanttiliigassa

Laulauga Tausaga paransi omaa ennätystään hämmentävällä tavalla yli neljällä metrillä tiistai-illan kiekonheittofinaalissa Budapestissa. Loppukilpailun alkaessa parhaimmillaan urallaan kiekon 65,46 metriin heittänyt Tausauga löysi jostain käsittämättömästi neljän metrin parannuksen ja täräytti viidennellä kiskaisullaan tuloksen 69,49.

Ennen Tausagan jättipaukkua olympiavoittaja Valarie Allman vaikutti olevan matkalla rutiininomaiseen maailmanmestaruuteen. MM-kisojen alla yhdysvaltalainen oli heittänyt kolme metriä pidemmälle tällä kaudella kuin kukaan hänen kilpailijoistaan.

Allman oli täräyttänyt kiekon kahdesti yli 68 metrin ennen kuin näytti viimeistelevän voittonsa neljännen heittonsa tuloksella 69,23, kunnes havaijilaistaustainen Tausauga sekoitti pakan täydellisesti.

Kiinan Feng Bin pokkasi pronssia tuloksella 68,20.

Voittonsa jälkeen Tausaga oli ymmärrettävästi liikuttuneessa tilassa.

– En tiedä, oliko haltijakummillani tai esi-isilläni jotain tekemistä tämän kanssa, mutta pystyin tänä iltana tekemään jotain, mitä en pitänyt mahdollisena, Tausaga kertoi.

– Olin varma, että jos pääsen A-tasolleni, voin hiipiä mitalisijoille ja olla jotain muuta kuin 12:s niin kuin aiemmissa kaksissa MM-kisoissa.

– On uskomatonta nousta 12. sijalta ensimmäiseksi. Sanoin vain itselleni, että minun on lyötävä kaikki peliin ja jos se menee verkkoihin, niin olkoon niin. Mutta se lensi ulos häkistä pitkälle ja tässä minä nyt olen.

– Minulla on kultamitali, en voi uskoa sitä, se on niin epätodellista. Kun näin heittoni pituuden, en voinut päästä valmentajani luokse tarpeeksi nopeasti antamaan hänelle elämäni suurimman halauksen, Tausaga myhäili.

LUE MYÖS: Daniel Ståhl jysäytti "parhaan heittonsa ikinä" – selitti MM-ihmettään suomalaisella luonteenpiirteellä

Hopealle jäänyt Allman oli kuin myrkyn niellyt kisan jälkeen.

– Halusin olla mestari tänään, se ei ole mikään salaisuus, Allman myönsi.

– Olen harjoitellut todella kovaa, ja tehnyt kaikkeni voiton eteen. On rankkaa, kun on hyvässä vireessä, mutta ei yllä kultamitaliin.

– Mutta samalla olen todella ylpeä päästessäni palkintopallille ja on niin erityistä jakaa kaksoisvoitto yhdessä Laulaugan kanssa.

LUE MYÖS: Yleisurheilun MM-kisat 2023: Ohjelma, aikataulu ja suomalaiset

Lisää aiheesta:

Tämä Daniel Ståhlin mahtiheitto hylättiin – yllätysmies nousi puskista voittoon TimanttiliigassaDaniel Ståhl jysäytti "parhaan heittonsa ikinä" – selitti MM-ihmettään suomalaisella luonteenpiirteelläBudapestin MM-sensaatio yllätti myös suomalaislegendan – hämmästeli itsekin tilannettaan aiemmin: "Mitä ihmettä tapahtuu?"Suomen mestarilta huikea kommentti MM-supertähden dominoinnista: "Otti musta mallia"Huima ennätysparannus siivitti kultaan, MM-kisojen yllätysvoittaja ällistytti tähtiheittäjän – "En odottanut, että hän päihittäisi meidät"Yleisurheilun MM-finaalin viimeiseen yritykseen erikoinen komento – maailmanmestari hämillään: "Minulle sanottiin, että mene pois"
MM-yleisurheiluYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-yleisurheilu
  • 3.10.10:25
    Yleisurheilu

    Suomalaispettymys MM-kisoissa – "Olisi ollut mitali otettavissa"

  • 23.9.08:40
    Yleisurheilu

    MM-Tokiossa jysähti ennätys – Suomi jäi osattomaksi

  • 22.9.18:01
    Yleisurheilu

    MM-yleisurheilussa säväyttänyt pikkuvaltio ilakoi – presidentiltä huima lupaus kansalle

  • 22.9.13:09
    Yleisurheilu

    Supertähden vaimolta raju purkaus MM-kiekkokaaoksesta – sääntömuutosta vaaditaan: "Liian vaarallista"

  • 22.9.07:02
    Wilma Murto

    Kommentti: Kumpi oli pahempi MM-floppi, Wilma Murto vai Oliver Helander?