Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Virusmuunnos Helsingin suurin koronahuoli tautitapausten noustessa – Vapaavuorelta vetoomus karaokebaari Pataässän tautiryppäästä

Lehtikuva
Julkaistu 11.02.2021 19:10

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Helsingin pormestari piti tänään tiedotustilaisuuden, jossa hän avasi Helsingin tämänhetkistä koronatilannetta. 

Helsingin pormestari Jan Vapaavuori kertoi tänään tiedotustilaisuudessa, että koronaviruksen muunnokset ovat tällä hetkellä suurin huolenaihe myös maamme pääkaupungissa. 

Hänen mukaansa brittimuunnosta on todettu Helsingissä 82 henkilöllä, eteläafrikkalaista varianttia taas neljällä henkilöllä.

Vapaavuoren mukaan tartuntamäärät ovat olleet Helsingissä ”hitaassa mutta tasaisessa kasvussa” viimeisten viikkojen aikaan. 

Näissä paikoissa valtaosa Helsingin tartunnoista on peräisin

Helsingissä on viimeisen seitsemän päivän aikana todettu 688 uutta tartuntaa, mikä on enemmän kuin sitä edellisellä viikolla, jolloin uusia tartuntoja raportoitiin viikossa 570 ja sitä edellisenä 536.

– Suurin osa tartunnoista tulee edelleen samassa taloudessa asuvilta. Seuraavaksi yleisimpiä tartunnanlähteitä ovat muut sosiaaliset kontaktit työpaikat ja näistä erityisesti rakennusmaat sekä baarit.

– Parin viimeisen viikon aikana baareihin ja ravintoloihin jäljitetyt tartunnat ovat ikävä kyllä lisääntyneet. 

Vapaavuoren mukaan 30. tammikuuta kymmenellä Pataässässä karaokeiltaa viettäneillä on todettu koronavirustartunta.

– Muistutan kaikkia kyseisenä iltana Pataässässä olleita asiakkaita tarkkailemaan vointiaan ja hakeutumaan heti koronavirustesteihin, jos tulee vähäisiäkin oireita, Vapaavuori ohjeistaa. 

Etelä-Suomen aluehallintovirasto valvoo ravintoloiden ja baarien toimintaa. Vapaavuoren mukaan kuluvana vuonna avi on tehnyt tarkastuskäynnin noin sataan ravintolaan. 

Helsingissä toiseksi korkein kaupunkikohtainen luku koko Suomessa

Pormestarin mukaan Helsingin ilmaantuvuusluku oli viime vuoden loppupuolella pahimmillaan 270. Ennen joulua tilanne helpotti hieman ja ilmaantuvuusluku laski 130 kieppeille. 

Sittemmin luku on noussut, ja ilmaantuvuusluku on Helsingissä tällä hetkellä 201. 

– Tämä on ilmeisesti tällä hetkellä maan toiseksi korkein kaupunkikohtainen luku, Vapaavuori toteaa.

Pahin koronatilanne on Vantaalla, jossa ilmaantuvuusluku on 253. Kolmannella sijalla kaupunkikohtaisessa listauksessa on Turku, missä ilmaantuvuusluku on 163. 

Lue myös: Koronan jäljitystyö vaikeutunut Vantaalla: "Keväällä altistuneita oli keskimäärin kolme per sairastunut, nyt helposti 20 tai jopa 70"

Ei pahaa ellei jotain hyvääkin 

Tilanteessa on myös jotain positiivista: Sairaala- ja tehohoidossa olevien potilaiden määrä on pysytellyt tasaisena – joinain päivinä jopa hieman laskenut. 

Myös koronatestauksen määrä on elpynyt alkuvuoden suvantovaiheesta. Näin ollen huoli siitä, että koronatartuntoja jäisi tartuntatautiviranomaisilta pimentoon, ei ole enää niin suuri. 

– Meillä oli jopa päiviä, jolloin testattiin alle 1 000 ihmistä ja nyt on päästy noin 2 500. 

Lue myös: Näin suomalaiset kysyivät koronarokotteesta THL:ltä: "Voinko valita, minkä rokotteen otan? – Miksi lapset, jotka ovat riskiryhmää, eivät saa rokotetta?"

Rokotusryhmät lisääntyvät jo lähitulevaisuudessa

Vapaavuoren mukaan positiivista korona-ahdingossa on se, että koronarokotukset ovat edenneet ilman viivettä sitä mukaan kuin Helsinki on vastaanottanut rokotteita.

– Tällä hetkellä rokotetaan sosiaali- ja terveydenhuollon koronatyötä tekevää henkilöstöä ja hoivapalveluiden työntekijöitä, 85 vuotta täyttäneitä ja heidän omaishoitajiaan. Myös 80 vuotta täyttäneiden rokotukset on tällä viikolla aloitettu.

Terveydenhuollon henkilöstöstä ja ympärivuorokautisen hoivan tarpeessa olevista asukkaista on rokotettu tällä hetkellä 84 prosenttia. 

80 vuotta täyttäneistä ja sitä vanhemmista helsinkiläisistä kolmasosa on tähän mennessä rokotettu ainakin kerran. 

– Tämän hetken arvion mukaan 75–79-vuotiaiden rokotukset aloitetaan maaliskuun toisella viikolla, eli viikolla kymmenen, hän jatkaa.

Vapaavuoren mukaan 70–74-vuotiaiden rokottaminen aloitetaan maaliskuun lopulla, eli viikolla 12. 

– Pelkästään ensi viikolla Helsingissä annetaan noin 10 000 rokotusta. 

9:57Rokotustahti on ollut hidasta ja kattavuudessa on suuria eroja – THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek studiohaastattelussaRokotustahti on ollut hidasta ja kattavuudessa on suuria eroja – THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek studiohaastattelussa

Ensi viikolla aloitetaan alle 70-vuotiaiden rokotukset

Helsingin kaupunki tiedotti tänään, että Helsingissä aletaan rokottaa myös henkilöitä, jotka ovat sairautensa vuoksi alttiita koronavirukselle. 

Tänä vuonna 65–69 vuotta täyttäneiden ja sairautensa vuoksi vakavalle koronavirustaudille alttiiden henkilöiden rokotusten ajanvaraus alkaa tulevana maanantaina, 15. helmikuuta. 

Rokotusvuoroon tulevassa ryhmässä on tiedotteen mukaan noin 10 000 henkilöä.

Rokotuksissa käytetään AstraZenecan rokotetta, sillä rokotetehosta yli 70 vuotta täyttäneiden keskuudessa ei ole toistaiseksi riittävää tutkimusnäyttöä. 

Helsingissä on ensi viikolla käytössään noin 4 000 AstraZenecan rokotetta. 

Pormestari Jan Vapaavuori on kritisoinut hallituksen rajoitustoimia muun muassa lasten ja nuorten harrastustoiminnan osalta sekä rajavalvonnan puutteesta. Mitä mieltä hän on rajoituksista, pitääkö ylioppilaskokelaiden olla kirjoituksissakin etänä? Katso yllä oleva video!

Lisää aiheesta:

MTV seurasi: Omikronmuunnos on kehittynyt 1,5 vuotta piilossa – näin asiantuntijat vastaavat julkisuudessa olleeseen THL-kritiikkiinSuomessa 752 uutta koronatartuntaa, STM esittää 12–15-vuotiaiden rokottamista ja ravintoloiden aukioloihin rajoituksia – tällainen on koronatilanne nytSTM: Koronapotilaissa korostuvat nyt nuoret aikuiset ja rokottamattomat – uusien koronatapausten määrä kasvussa jo viidettä viikkoaVapaavuori kertoi Helsingin koronatilanteesta – pormestari huolissaan rajaliikenteen avaamisesta: "Hallituksen valmistelut ovat auttamattomasti myöhässä"Koronatartunnat tulevat nyt kaveripiireistä ja työpaikoilta – "Tämä on tällä hetkellä nuorten aikuisten epidemia"STM: Suomeen ensimmäisenä saatava rokote-erä voi olla vain muutamia tuhansia – ikääntyneiden koronatartunnat lisääntyneet huolestuttavasti
KoronavirusHelsinkiTartuntatauditKoronarokotusRokotteetSairaudet ja tauditTerveys ja hyvinvointiJan VapaavuoriMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella