Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muistatko vielä? Myös nämä suomalaispoliitikot ovat joutuneet hyökkäyslinjalle

0:50Vihreiden entinen puoluesihteeri Panu Laturi pahoinpideltiin rajusti Belgiassa reilu vuosi sitten Panu Laturi kertoo pysyneensä toiveikkaana alusta asti. Ryöstäjä saatiin kiinni valvontakamerakuvien avulla.
Julkaistu 12.01.2021 21:03
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Entiseen pääministeriin, kansanedustaja Juha Sipilään (kesk.), käytiin viime viikolla käsiksi eduskunnan ulkopuolella. Sipilä ei ole ainoa suomalaispoliitikko, joka on joutunut väkivallan tai hyökkäyksen uhriksi.

Sipilä kertoi MTV Uutisille, että kyse ei ollut mistään pienestä tönäisystä, vaan hänen kimppuunsa käytiin nyrkeillä.

Sipilä kertoi välikohtauksen tapahtuneen viime torstaina keskellä kirkasta päivää.

– Tulin palaverista, ja kimppuun käytiin nyrkein, Sipilä sanoi.

Tänään Viiden jälkeen -ohjelmassa vieraillut viestintätoimisto N2 Commsin toimitusjohtaja ja vihreiden entinen puoluesihteeri Panu Laturi pahoinpideltiin Brysselissä reilu vuosi sitten.

Laturin kerrottiin saaneen apua välittömästi välikohtauksen jälkeen. Myös epäilty tekijä saatiin kiinni.

Laturi tuli MTV:lle lähetykseen rollaattorilla henkilökohtaisen avustajansa kanssa. Hän kertoo tavoitteekseen, että kävelisi ensi kesänä.

– Viime kesänä kävelin vielä tuen kanssa ja lokakuun alusta rollaattorin avulla. Viime viikolla kävelin jo kepeillä. Tavoitteeni on päästä kävellen kotiin vaimon ja lasten luokse. Asumme vanhassa talossa, jossa on portaat, eikä hissiä. Sinne ei pääse muuten kuin kävellen, joten siinä riittää motivaatiota.

Lue myös: Panu Laturi menetti kävelykykynsä julmassa ryöstössä – kertoo nyt kokemastaan: "Tavoitteena päästä kävellen kotiin vaimon ja lasten luo"

Hyökkäys metrossa ja markkinoilla

Entinen ulkoministeri Timo Soini (sin.) yritettiin pahoinpidellä Vantaalla Korson maalaismarkkinoilla keväällä 2019. Ulkoministerinä toiminut Soini oli tapaamassa äänestäjiä Vantaalla Korson maalaismarkkinoilla maaliskuussa 2019, kun keski-ikäinen mies yritti lyödä häntä muovipullolla.

Epäilty teki myös vastarintaa Soinin turvamiehinä toimineita poliiseja vastaan. Tältä osin nostettiin syytteet viranomaisen väkivaltaisesta vastustamisesta ja kahdesta pahoinpitelystä.

Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokkaan Suldaan Said Ahmedin kimppuun hyökättiin maaliskuussa 2019 Helsingin Itäkeskuksen metroasemalla. Ahmed kertoi tuolloin, että kaksi arviolta nelikymppistä suomalaista miestä pahoinpiteli häntä. Poliisi vahvisti, että asiasta oli tehty rikosilmoitus.

Lue myös: Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokkaan kimppuun hyökättiin metroasemalla: Kertoo tilanteesta järkyttyneenä Twitterissä: "Älä unta nää, että meet eduskuntaan!"

Mustasukkaisuutta yökerhossa ja veitsimiehen yllätys

SDP:n kansanedustaja Riitta Mäkinen pahoinpideltiin illanvieton päätteeksi loppuvuodesta 2017. Pahoinpitely tapahtui Jyväskylässä sijaitsevan yökerhon tanssilattialla aamuyöstä marraskuussa 2017.

Tuomittu 31-vuotias jyväskyläläisnainen oli kaatanut Mäkisen maahan sekä potkaissut ja lyönyt häntä. Jyväskyläläisnainen tuomittiin pahoinpitelystä 40 päiväsakkoon. Lisäksi hän joutui maksamaan Mäkiselle 500 euron vahingonkorvauksen. Nainen tunnusti teon. Hänen kertomuksensa mukaan tilanne oli saanut alkunsa siitä, että Mäkinen olisi lähennellyt hänen miestään.

Alexander Stubb (kok.) joutui veitsimiehen yllättämäksi keskellä Helsinkiä toimiessaan ulkoministerinä kesällä 2008. Stubbin eteen käveli Helsingin keskustassa Mannerheimintiellä mies, jolla oli veitsi kädessä. Stubb perääntyi tilanteesta ja otti yhteyttä Suojelupoliisiin.

Asiasta kirjattiin rikosilmoitus. Helsingin poliisin väkivaltarikosyksikkö tutki asian epäiltynä laittomana uhkauksena, mutta juttu ei edennyt syyttäjälle asti. Poliisi sai selville epäillyn muun muassa valvontakamerakuvien avulla.

Lue myös: Timo Soinin pahoinpitely-yrityksestä nostettu syyte: vastarintaa tehnyt hyökkääjä saa lisäksi syytteet viranomaisen vastustamisesta

Lisää aiheesta:

Krista Kiurun pahoinpitelystä epäillyllä aiempaa järjetöntä väkivaltaa – metrohakkaus tallentui kameralleTällaista väkivaltaa poliitikot ovat Suomessa kohdanneetVaalipäällikön murhan yritys ja patruunoita postissa – tällaisten hyökkäysten kohteeksi poliitikot ovat joutuneet Suomessa Nuori nainen kysyi Sebastian Tynkkyseltä ravintolassa, onko hän Sebastian, ja löi nyrkillä päähän – tuomittiin sakkoihinViisikymppinen mies yritti lyödä Timo Soinia pullolla – käräjäoikeus antaa tuomionsaTänään oikeudessa: Timo Soinia yritettiin lyödä muovipullolla, näin ex-ulkoministeri kommentoi tapahtunutta tuoreeltaan
PahoinpitelyJuha SipiläAlexander StubbTimo SoiniKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pahoinpitely
  • ke14:37
    Tom Packalen

    Ex-kansanedustaja Tom Packalénin pahoinpitelijä vankilaan

  • 16.11.19:39
    Rikospaikka

    Voiko uhrin suostumus vapauttaa tekijän rikosvastuusta? Näin vastaa rikosoikeuden professori

  • 5.11.13:20
    Kotimaa

    Miehelle vaaditaan vankeutta ex-kansanedustaja Tom Packalénin törkeästä pahoinpitelystä

  • 3.11.15:39
    Väkivaltarikokset

    Naista hakattiin, kuristettiin ja hiuksia leikattiin autossa Espoossa – kolmelle ehdotonta vankeutta

  • 3.11.14:35
    Poliisi

    Poliisi epäilee: Alle 15-vuotias oppilas pahoinpiteli opettajan törkeästi Nakkilassa