Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muistatko Sugababesin? Tältä Suomeen saapuva yhtye näyttää nykyisin

Sugababes esiintyy Suomessa alkuperäiskokoonpanollaan
Sugababes esiintyy Suomessa alkuperäiskokoonpanollaan/All Over Press
Julkaistu 18.07.2024 14:30
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Takavuosien superbändi Sugababes konsertoi Suomessa 19. heinäkuuta.

Jättisuosioon 90-luvun lopulla noussut Brittiläinen Sugababes-yhtye nauttii uutta suosiotaan lukuisten käänteiden jälkeen.

10.14539553ti
Sugababesin alkuperäiskokoonpano nauttii jälleen suosiota./All Over Press

Poptrio perustettiin Lontoossa vuonna 1998 ja ensimmäinen singlejulkaisu Overload vuodelta 2000 nousi nopeasti listoille ympäri Eurooppaa.

Trion alkuperäisjäsenet Mutya Buena,39, Keisha Buchanan,39, sekä Siobhán Donaghy,40, olivat vasta teini-ikäisiä, kun ensimmäinen albumi One Touch julkaistiin vuonna 2000.

Ensimmäisen levyn jälkeen bändin kokoonpano vaihteli tiuhaan vuosien varrella, kun alkuperäiskolmikko jätti yhtyeen yksi kerrallaan. Bändin riveissä on sittemmin nähtys myös Heidi Range (2001–2011). Amelle Berrabah (2005–2011) ja Jade Ewen (2009–2011).

Bändin värikkäästä historiasta ja jäsenten keskinäisistä erimielisyyksistä on liikkunut lukuisia huhuja ja juoruja, mutta kolmikon mukaan suuri osa puheista on tuulesta temmattuja.

Kun yhtyeen suunnitelmat kahdeksannesta studioalbumista vuonna 2011 peruttiin, tarttui alkuperäistrio tilaisuuteen ja alkoi suunnitella paluuta vuoden 2000 kokoonpanolla.

10.14539553tjSugababes esiintyi taannoin muun muassa Glastonburyn festivaaleilla./All Over Press

Vuonna 2022 Sugababes palasi virallisesti yhteen bändin värikkään historian jälkeen. Suoraan huipulle palannut bändi on esiintynyt muun muassa Glastonbury-festivaaleilla, sekä loppuunmyydyllä Lontoon 02-areenalla. 

Jos postaus ei näy, voit katsoa sen tästä!

Vuonna 2022 julkaistu The Lost Tapes -albumi nosti trion jälleen listoille Britanniassa. Nykyisin yhtye julkaisee musiikkia itsenäisesti ja kolmikko on hankkinut Sugababes-nimen oikeudet itselleen.

Sugababes kertoo BBC:lle, että he ovat vihdoin löytäneet oikean suunnan ja saundin. Kolmikko vitsailee, että uutta musiikkia viilataan ja tulossa on kunnon ”Origi-Babes” -albumi sitten vuoden 2000.

Jos postaus ei näy, voit katsoa sen tästä!

Sugababes nähdään Suomessa 19. heinäkuuta ensimmäistä kertaa järjestettävillä Slot Festivaleilla Turun Linnanpuistossa. Festivaaleilla esiintyy myös muun muassa The Gardigans, Paloma Faith, sekä lukuisia kotimaisia tähtiartisteja.

Lue myös: Tuntuuko vanhalta? Kaikki nämä hittikappaleet täyttävät ensi vuonna 20 vuotta

Lisää aiheesta:

Ikoninen brittibändi Oasis ja riitaisat veljekset – yhtye nousee lavalle ensimmäistä kertaa 16 vuoteen Muistatko Alexian? Uh La La La -hitti villitsee edelleenRage Against the Machine -yhtye lopettaa jälleenTuntuuko vanhalta? Kaikki nämä hittikappaleet täyttivät tänä vuonna 20 vuottaKommentti: The Weekndiltä ei kuultu Tallinnassa välispiikkejä, mutta se ei haittaa – laulutaito, lapsenomainen innostuneisuus ja hitit riittävätMuistatko ysäriyhtyeen Barbie Girl -hittibiisin takana? Tältä he näyttävät nykyisin
SugababesTurkuFestivaalitMusiikki