Riskiryhmien eristäminen on vaikuttanut radikaalisti muistisairaiden ja heidän omaistensa arkeen. Muistaako hoivakodissa oleva muistisairas enää läheistään epidemian hellitettyä?
Muun muassa tähän kysymykseen liittyen Muistiliitto on saanut runsaasti yhteydenottoja muistisairaiden omaisilta.
Muistiliiton toiminnanjohtaja Katariina Suomu kertoo, että omaisilta on tullut kahdenlaista viestiä. Kotihoidossa olevien muistisairaiden omaiset ovat viestineet, että muistisairaat ovat väsyneitä, sillä korona pani kaikki harrastukset ja päivätoiminnan tauolle.
– Niitä omaisia, joiden läheinen asuu hoivakodissa, surettaa vierailukiellot ja se, ettei pääse tapaamaan läheistä. Heitä pelottaa muistaako tai tunteeko muistisairas läheinen enää heitä, kun tilanne jossain vaiheessa helpottaa, Suomu sanoo.
Lue myös: Koronaeristys rapautti muistisairaan Tuomon liikuntakyvyn täysin – tyttären suuri suru: "En halua, että iskä kuolee yksin"
Etäyhteydenpito on haastavaa
Suomun mukaan sairauden kanssa pidemmällä oleville henkilöille tilanne voi aiheuttaa levottomuutta ja ahdistuneisuutta.
– Puhelimessa puhuminen tai tabletin kautta yhteydenpito ei välttämättä sairauden myöhemmässä vaiheessa ole toimivia. Ihminen ei aina käsitä, että läheinen on ruudulla tai puhelimen päässä. Se voi aiheuttaa käytösoireita.
