Vihreiden piiripäättäjät ovat vasemmistoliiton piiripäättäjiä tyytymättömämpiä hallituksen koronatoimiin, selviää MTV Uutisten eri puolueiden piiripäättäjille teettämän kyselyn viimeisessä osassa.
Vihreiden piiripäättäjistä 66 prosenttia on sitä mieltä, että hallitus on onnistunut koronatoimissa erittäin tai melko hyvin. Vasemmistoliitossa vastaava luku on 83 prosenttia.
– Onnistumisesta kertovat Suomen koronaluvut verrattuna muuhun maailmaan, keskimääräistä vähäisempi velkaantuminen ja työllisyyden kasvu. Kritiikkiä voisi hallituksen sijaan osoittaa virkamiehille, vasemmistoliiton piiripäättäjäkyselyn vastauksissa perustellaan.
Kiitosta saa myös onnistuminen suurissa linjauksissa.
– Epäonnistumisia on tullut yksityiskohdissa ja ajoituksissa, mikä on koronapandemian luonne huomioon ottaen ymmärrettävää.
Vihreistä kiitellään pandemian alun hoitamista, mutta exit-suunnitelmasta tai sen puuttumisesta on huomautettavaa.
– Exit-suunnitelma taisi puuttua.
– Kaiken voi aina tehdä vielä paremmin, mutta yleislinja ja esiintyminen on ollut pääasiassa määrätietoista ja rauhoittavaa. Etenkin tilanteessa, jossa tuntemattomia muuttujia on paljon, perustelee eräs vihreiden piiripäättäjistä.