Didrichsenit ihastuivat Reidar Särestöniemen taiteeseen jo vuonna 1968 ja ryhtyivät ostamaan häneltä teoksia.
Lappilainen kuvataiteilija Reidar Särestöniemi (1925–1981) oli etelän taidepiireissä vielä outolintu 1960-luvulla eikä esiintynyt pääkaupunkiseudulla.
– Hän oli itse asiassa sanonut, että pitäkää tunkkinne – en minä sellaista pikkukylää tarvitse, ja että minä en tule esiintymään Helsingissä, mutta toisin kävi, kertoo MTV:lle Didrichsenin museonjohtaja Maria Didrichsen.
8:18MTV Katsomosta löytyvällä videolla Maria Didrichsen kertoo Särestöniemen tärkeimmistä teoksista. MTV:n haastattelussa äänessä on myös itse Reidar Särestöniemi.
Maria Didrichsenin Peter-miehen vanhemmat Marie-Louise ja Gunnar perustivat nimeään kantavan taidemuseon vuonna 1965. Juuri Marie-Louise ehdotti Särestöniemelle näyttelyä Kuusisaaren museoon. Peter vieraili usein Särestössä ja osti sieltä tauluja.


