Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutiset USA:ssa: "Vaikuttaa siltä, että Putinin sanoma meni perille"

2:36Saako Zelenskyi Trumpilta kaipaamansa Tomahawk-ohjukset?MTV USA:ssa: Saako Zelenskyi Trumpilta kaipaamansa Tomahawk-ohjukset?
Julkaistu 17.10.2025 22:35
Toimittajan kuva
Mari Karppinen

mari.karppinen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

MTV Uutisten USA:n kirjeenvaihtajan mukaan Putin onnistui kuiskuttelussaan Trumpille eikä Tomahawkeja olla ainakaan vielä lähettämässä Ukrainaan.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi puhuvansa tänään perjantaina Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kanssa Tomahawk-risteilyohjuksiin liittyvistä asioista.

Trump kommentoi asiaa Suomen aikaa perjantai-iltana tiedotustilaisuudessa Valkoisessa talossa Zelenskyin kanssa.

Trump sanoi toivovansa, että Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa päättyy ilman, että Ukraina edes tarvitsee Tomahawkeja. Hän korosti, että USA tarvitsee niitä myös itse.

Trump sanoi myös, että Tomahawk-ohjukset ovat voimakkaita aseita, joiden käyttö voi johtaa eskalaatioon.

MTV Uutisten kirjeenvaihtajan Mari Karppisen mukaan vaikuttaa siltä, että ainakaan ihan heti Ukraina ei ole haluamiaan Tomahawkeja saamassa.

– Trump sanoi, että Tomahawkit olisivat eskalaatio, ja se on juuri sitä kielenkäyttöä, jota Vladimir Putin näistä käyttää, Karppinen kommentoi Kymmenen uutisissa.

– Vaikuttaa siis siltä, että Putin-yllätyspuhelu onnistui Venäjän kannalta siinä mielessä, että Trump haluaa katsoa ensin, mitä mahdollisessa Venäjän ja USA:n ministeri- ja virkamiestason tapaamisessa ensi viikolla ja noin kahden viikon päästä Putin–Trump-huippukokouksessa tapahtuu, ja sitten vasta katsotaan, miten Zelenskyin toivomille ohjuksille käy.

1:27Zelenskyi ja Trump neuvotteluissa
Katso myös: Zelenskyi ja Trump tapasivat Valkoisessa talossa.

Zelenskyi turvautui imarteluun

Zelenskyi yritti vakuutella Trumpia puolelleen imartelemalla kohteliaasti. 

– Totta kai, se on se ainoa keino, mikä Trumpin kanssa voi onnistua kameroiden läsnä ollessa. Zelenskyi piti huolen siitä, että aloitti kehumalla Trumpin Lähi-idän diiliä. Se oli samaa kielenkäyttöä, jota Trumpin mukaan myös Putin käytti, Karppinen kertoo.

Karppisen mukaan Zelenskyi yritti korostaa sitä, että Putin ei oikeasti ole rauhan asialla. Trump taas sanoi uskovansa, että Putin haluaa rauhansopimuksen.

Karppinen sanoi, että Zelenskyiä vaivaannutti Trumpin kommentti siitä, että Putin ja hän tapaavat nimenomaan Unkarissa, koska "me pidämme Orbanista". 

– Hän viittaisi me-monikkomuodolla Putiniin ja itseensä – ja kyllähän Zelenskyi tietää hyvin, miten Venäjä-mielinen Unkarin pääministeri Viktor Orban on. 

Lue myös: Zelenskyi Trumpin vieraana – "Toivottavasti Tomahawkeja ei edes tarvita"

Lisää aiheesta:

Tutkija Trumpin ja Zelenskyin perjantaisesta tapaamisesta: Jälleen voitto Vladimir PutinilleTämä Trumpin ja Zelenskyin tapaamisesta tiedetään – Tomahawkeista ei ilmoitettavaaStubb BBC:lle: Vain Trump voi pakottaa Putinin neuvotteluun – "Nyt enemmän keppiä, vähemmän porkkanaa"Zelenskyi puhui Stubbin ja muiden Euroopan johtajien kanssa tavattuaan TrumpinTrump ja Zelenskyi tapaavat Valkoisessa talossa – Putinin "lirkuttelupuhelu" sekoitti pakan täysinNäin Zelenskyin ja Trumpin tapaamiseen reagoitiin Ukrainassa ja USA:ssa – "Kaikki nappulat ponnahtivat pelilaudalta"
Ukrainan sotaDonald TrumpTrumpin YhdysvallatUkrainaVolodymyr ZelenskyiMaailmanpolitiikkaOhjuksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 14:46
    EU

    EU-komissio esittää kahta ratkaisua Ukrainan tukemiseksi

  • 14:21
    Rauhantunnustelut

    Naton Rutte piikitteli Putinia: Pukeutuu kuin sotilas, mutta kaukana rintamalta – Valtonen ei ottaisi Putinin sotapuheita vakavasti

  • 13:26
    Alexander Stubb

    Pettikö golf-kaveri Trump Euroopan? Presidentti Stubb joutui kiperän kysymyksen eteen

  • 12:55
    Venäjä

    Venäjä: Olemme valmiita jatkamaan Ukraina-keskusteluja

  • 09:52
    EU

    EU pääsi alustavaan sopuun kaasun tuonnin lopettamisesta Venäjältä