Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutiset tulvien valtaamassa New Yorkissa: "Aamu alkoi kahlaamalla – aika moni sanonut ärräpäitä"

5:18MTV New Yorkissa: Tämä on tilanne tulvien ja rankkasateiden keskelläMTV New Yorkissa: Tämä on tilanne tulvien ja rankkasateiden keskellä
Julkaistu 29.09.2023 21:36
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Yhdysvalloissa New Yorkin osavaltion kuvernööri on julistanut hätätilan rankkasateiden ja tulvien vuoksi New Yorkin kaupunkiin, Long Islandille ja Hudsonjoen laaksoon. 

Kuvernööri Kathy Hochul kertoi asiasta viestipalvelu X:ssä (entinen Twitter).

Hochul kehotti alueiden asukkaita varovaisuuteen ja välttämään ehdottomasti tulvivilla teillä liikkumista. 

MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Mari Karppinen on New Yorkissa raportoimassa tilanteesta. Karppinen kertoo, että esimerkiksi Brooklynissä satoi aamulla paikallista aikaa yhden tunnin aikana peräti seitsemän senttiä vettä.

Lue myös: New Yorkiin hätätila tulvien muutettua tiet järviksi: "Toimikaa nopeasti suojellaksenne henkeänne"

– Moni aloitti aamunsa kahlaamalla. Esimerkiksi meillä lapsi vietiin kahlaamalla päiväkotiin. Onneksi päiväkoti itse ei tulvinut.

Karppisen mukaan jotkut koulut ovat tulvineet niin, että lapsia on jouduttu siirtämään yläkerroksiin.

– Oikeastaan moni havahtui tilanteen vakavuuteen vasta sitten, kun tuli tämä hätätilailmoitus. Täällä sanotaan, että näin paljon ei ole tullut vettä kuin viimeksi kaksi vuotta sitten, kun hurrikaani Ida iski tänne. Silloin ihmisiä jäi kellariasuntoihin loukkuun ja tuli myös kuolonuhreja, Karppinen kertoo.

Karppinen kertoo, että noin puolet New Yorkin metroliikenteestä on poissa käytöstä ja ihmisiä on jäänyt jumiin asemille. Tulvat ovat vaikuttaneet myös lentokenttien toimintaan.

– Täällä on aika moni sanonut ärräpäitä, nimittäin aika heikosti rankkasateesta ja tulvavaarasta varoitettiin.

Lisää aiheesta:

Jo yli sata kuollut äkkitulvissa Texasissa – joukossa useita lapsiaUSA:n Kentuckyn tulvissa kuollut 16 ihmistä – sadat menettivät kotinsaMTV:n kirjeenvaihtaja New Yorkin syöksytulvista: Asukkaat eivät osanneet varautua"Halusin lapseni elävän" – Bryanna kertoo videolla, miten hän pakeni tyttärensä kanssa Tennesseen tuhoisia tulviaLontoossa tulvii rajusti, paikallinen Eddie: ”En muista nähneeni vastaavanlaista” – katso video veden täyttämästä metroasemastaViranomaiset varoittavat hengenvaarallisesta säästä Britanniassa – Ciara-myrsky vei mennessään kokonaisen lampaiden kuljetusauton: "Tämän myrskyn voima on epätodellinen"
New YorkTulvatYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

New York
  • Eilen08:52
    Linnut

    Kaunis Astoria on vaarassa jäädä ikisinkuksi – ei siedä rottia

  • 22.11.21:21
    Taide

    Frida Kahlon omakuva myytiin ennätyshintaan

  • 21.11.23:09
    Donald Trump

    Trump kohtasi haukkumansa New Yorkin tulevan pomon: "Mahtava tapaaminen"

  • 19.11.19:52
    Äärioikeisto

    Uusnatsi yritti saada joulupukin myrkyttämään juutalaislapsia

  • 6.11.11:38
    Sanna Marin

    Sanna Marin nauratti yleisöä New Yorkissa: "Ikävöin valtaa"