Ukraina valmistautuu Venäjän uuteen hyökkäykseen eteläisessä osassa maata. Rintamalinjan läheltä raportoiva MTV Uutisten toimittaja Niko Nurminen kertoo, että uudenlaisten droonien kehittely ja niiltä puolustautuminen otetaan Ukrainassa hyvin vakavasti.
Venäjä on kiihdyttänyt viime päivinä iskujaan sotilas- ja siviilikohteisiin Ukrainan eteläosissa. Samalla ukrainalaiset pyrkivät vahvistamaan ja linnoittamaan puolustuslinjoja ja varautumaan Venäjän uuteen hyökkäykseen.
Orikhivissä, Zaporizhzhjan itäpuolella puolustustaistelua käy muun muassa Ukrainan asevoimien 110. prikaati. Sen joukkueenjohtajana toimiva, Watsoniksi esittäytyvä sotilas, kertoi MTV Uutisten toimittajalle Niko Nurmiselle vaikeasta tilanteesta etulinjassa, kun venäläiset rahtaavat alueelle lisää jalkaväkeä ja hyökkäysajoneuvoja.
Toisaalta läntisten pitkän matkan ohjusten käyttörajoitusten helpottamisella on ollut hyviä vaikutuksia.
– Ongelmamme oli aiemmin, ettemme pystyneet osumaan vihollisen laukaisualustoihin. Ohjus- ja rakettialustojen ohella emme tavoittaneet hävittäjiä, joiden liitopommit ovat etulinjassa suurin ongelma. Nyt pystymme ampumaan Venäjän lentokentille, asevarastoihin ja polttoainelaitoksiin. Iskemme heidän huoltoketjuunsa. Me voimme päästä voitolle, kun pystymme rikkomaan vihollisen logistiikan, Watson sanoo.
Venäjä syöttää taistelijoita tykinruoaksi
Venäjä on edennyt Itä-Ukrainassa entistä vauhdikkaammin syksyn aikana, ja Ukrainan joukot ovat tehneet taktisia vetäytymisiä.
Aina eteneminen ei kuitenkaan ole osoitus erityisestä taidokkuudesta. -nimeä käyttävän prikaatin ryhmänjohtajan mukaan he pystyvät edelleen ottamaan hengiltä suuren määrän suojattomia vihollistaistelijoita, joita Venäjä syöttää massoittain avoimelle alueelle.
