Presidentti Niinistö uskoo, että Venäjän ja Ukrainan rajalinja voi kylmettyä.
MTV:n Uutisextrassa vieraillut presidentti Sauli Niinistö ei usko, että Ukraina tai Venäjä romahtaa sodan seurauksena. Hän näkee, että Ukrainaan voi syntyä uusi jännitteinen rajalinja, joka muistuttaisi kylmän sodan aikaista Saksaa.
Riittäisikö Venäjän uhan hallitsemiseksi edes se, että Nato-maat nostaisivat menojaan puolustuksen osalta kahteen tai jopa kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta? Tätä MTV:n Uutisextrassa esitettyä kysymystä presidentti Sauli Niinistö on pohtinut jo tehdessään selontekoa turvallisuudesta EU:lle.
– Tarvetta todellakin on, koska tässä joutuu sellaisen tylyn johtopäätöksen tekemään, että Euroopalta puuttuu aseita ja joukkoja, ja se on aika vakava puute.
MTV Uutisten toimittaja Vesa Kallionpää toteaa Uutisextrassa, että EU:n sisällä on useita maita, jotka eivät tunnu välittävät puolustuksesta tai Ukrainan tilanteesta. Naton pääsihteeri Mark Rutten aloitetta kolmen prosentin tavoitteesta ei ole kuitenkaan tyrmätty "ainakaan kovasanaisesti", Niinistö huomauttaa.
– Nyt on ideana edistää jäsenmaiden yhteishankintoja, joka on sinänsä hyvä asia.

