Joulukuussa ensi-iltansa saava uusi Star Wars -elokuva näkyy tänä vuonna lasten joululahjapaketeissa. Elokuvan mainingeissa teemaan liittyvät lelut käyvät kaupaksi jo nyt.
Joulahjapaketteihin kääritään tänä vuonna niin uutuusleluja kuin kestosuosikkejakin.
– Star Wars -teeman lelut ovat kysyttyjä jo nyt. Erityisesti Legon Star Wars -tuotteet ovat suosittuja, kertoo Stockmannin viestintäasiantuntija Satu Laurila.
Myös Prisma-ketjussa uskotaan elokuvan menestykseen.
– Hitiksi povataan Legon Star Wars -tuotteita, sanoo valikoimapäällikkö Rauna Junnila.
Myös K-Citymarketeista vahvistetaan Legojen olevan jokavuotinen suosikki, vaikka mallit muuttuvatkin. K-Citymarketeissa uskotaan, että perheen pienempien lasten paketeista löytyy tänä vuonna esimerkiksi Vuoden Rakenteluleluksi valittua Duplo Metsä Puisto -settiä.
Prismoista puolestaan kerrotaan, että tyttöjen suosikki on Friends-sarja, kun taas pojat toivovat esimerkiksi City-sarjaa.
Stockmannillakin tiedetään, että Legot ovat aina suosiossa.
– Legot ovat joulun lahjasuosikkeja vuodesta toiseen, joten jos toiveissa on jokin tietty Lego-pakkaus, se kannattaa hankkia ajoissa, Laurila vinkkaa.

