Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n kirjeenvaihtaja Trumpia koskevasta kohuvideosta: Aika kiusallista

2:00Uusi kansliapäällikkö oli nimitellyt Trumpia
Julkaistu 16.12.2018 23:16

MTV UUTISET

Yhdysvalloissa on noussut kohu videosta, jolla Valkoisen talon vastikään nimitetty kansliapäällikkö haukkuu Donald Trumpia "kamalaksi ihmiseksi".

Video on kuvattu presidentinvaalien alla.

Kansliapäällikkö Mick Mulvaney on kahden vuoden sisällä kolmas henkilö, joka on nimitetty luomaan järjestystä myrskyisään Valkoiseen taloon.

MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Mari Karppinen kertoo että Trump on pidättäytynyt kommentoimasta asiaa.

– Tämähän on aika kiusallista varsinkin kun edellisen kansliapäällikön John Kellyn kanssa sukset ovat menneet Trumpin kanssa niin ristiin, että kaksikko ei ole edes puheväleissä.

Ovi on Trumpin kaudella käynyt tiuhaan Valkoisessa talossa. Karppinen kertoo, että henkilövaihdokset vaikuttavat Yhdysvaltain politiikkaan todella paljon.

– Trumpilla korkea-arvoisia vaihdoksia on ollut erittäin paljon kahden vuoden aikana ja tämä vaikeuttaa yhdysvaltain johtamista.

Välivaalit voittaneet demokraatit ottavat vuoden alussa kongressin alahuoneen haltuunsa. Karppinen toteaa, että Trumpilla jatkuvat tuuliset paikat, sillä demokraatit ovat luvanneet käynnistää lisää tutkintoja Trumpin toimista.

Lisää aiheesta:

Trumpin hallinnossa käy jälleen ovi – Valkoisen talon viestintäjohtaja jättää tehtävänsäVuosi aikaa Yhdysvaltojen presidentinvaaleihin – Trump joutui herjan kohteeksi: "Hän on joutunut kohtaamaan kasvokkain sen epäsuosion, mikä hänellä on"Kohuttua puhelua tutkitaan nyt senaatissakin – MTV Uutisten kirjeenvaihtaja: Trump ei ole ainoa, jolla on kuumat paikatABC News: Taasko Valkoisen talon ovi käy? Trump harkitsee antavansa kenkää myös kansliapäällikölle Entinen lakimies haukkui Trumpia "hemmetin valehtelijaksi" ja Valkoisen talon kansliapäällikkö "idiootiksi" – Woodwardin kohuteos julki tänäänLähteet: Trumpin hallinnon huipulla entistä tuulisempaa – presidentti aikoo erottaa jälleen uuden ministerin
Trumpin YhdysvallatDonald TrumpYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 06:38
    Donald Trump

    Trump uhkaa Nigeriaa sotatoimilla

  • Eilen20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • Eilen06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • pe23:05
    Donald Trump

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • pe16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan