Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trumpin hallinnossa käy jälleen ovi – Valkoisen talon viestintäjohtaja jättää tehtävänsä

0:29Trump hermostui toimittajalle: “Olen Yhdysvaltain presidentti, älä koskaan puhu presidentille tuolla tavalla”Trump hermostui toimittajalle: "Olen Yhdysvaltain presidentti, älä koskaan puhu presidentille tuolla tavalla"
Julkaistu 04.12.2020 05:53

MTV UUTISET - STT - AFP

Yhdysvalloissa ovi käy jälleen väistyvän presidentin Donald Trumpin hallinnossa, kun Valkoisen talon viestintäjohtaja Alyssa Farah ilmoitti torstaina irtisanoutuvansa.

Sekä uutistoimisto AFP että yhdysvaltalaislehti Washington Post tulkitsevat, että eroilmoitus vaikuttaa olevan hiljainen hyväksyntä sille, että Trump hävisi presidentinvaalit Joe Bidenille.

Farah kiitteli menneistä kolmesta ja puolesta vuodesta sekä kuvaili niiden olleen uskomattomia. Hän kertoi jättävänsä Valkoisen talon tavoitellakseen uusia mahdollisuuksia.

– Olen syvästi ylpeä niistä uskomattomista asioista, joita onnistuimme saavuttamaan tehdäksemme maasta vahvemman, turvallisemman ja suojatumman, hän sanoi mainitsematta Trumpia, jonka kausi päättyy tammikuun 20. päivänä.

Lehden mukaan Farah keskittyi edellisten kuukausien aikana pitkälti koronapandemiaan ja toimi uutiskanava CNN:n mukaan muun muassa koronaryhmän viestintäedustajana. Hän on toiminut myös varapresidentti Mike Pencen ja maan puolustusministeriön edustajana.

Irtisanoutunut viestintäjohtaja on pitänyt matalaa profiilia marraskuun alun vaalien jälkimainingeissa. Hänen asenteensa on ollut hyvin erilainen kuin vaikkapa Valkoisen talon tiedottajan Kayleigh McEnanyn, joka on osaltaan vahvistanut Trumpin perättömiä väitteitä vaalivilpistä ja peukaloiduista vaaleista.

Trump ei ole suostunut hyväksymään vaalien tulosta tai myöntämään tappiotaan.

Lue myös: NYT: Trumpin hallinto on vaikeuttanut Yhdysvaltain kansalaisuuteen vaadittavaa koetta – näille testi on erityisen vaikea

Lisää aiheesta:

Trump kovistelee jälleen Kiinaa: 10 000 miljardin dollarin lasku koronan levittämisestä, muiden maiden tulisi mitätöidä velkansa KiinalleTrumpista voi vielä tulla historian ensimmäinen presidentti, joka on saanut kaksi virkasyytettä – MTV Uutiset paikalla WashingtonissaBiden arvostelee Trumpin hallintoa tietojen pimittämisestä ja Yhdysvaltain turvallisuuden vaarantamisestaCNN: Jo neljä korkeaa virkamiestä eronnut tai erotettu Pentagonista – tilalle nousee muun muassa Obamaa terroristijohtajaksi kutsunut salaliittoteoreetikkoTrump erottaa virkasyytteessä keskeisessä roolissa olleen korkea-arvoisen tiedusteluviranomaisenValkoisen talon viestintäjohtaja jättää jälleen tehtävänsä – mukaan Trumpin presidentinvaalikampanjaan
YhdysvallatTrumpin YhdysvallatDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 09:58
    Ukrainan sota

    Rubio: Trump todennäköisesti tapaa Ukrainan Zelenskyin ensi viikolla

  • 08:30
    Donald Trump

    Yhdysvallat julkaisi videon iskusta "huumeterroristien" alukseen – Venezuela aikoo puolustautua

  • 07:30
    Charlie Kirk

    WP: Charlie Kirkin ampumisesta epäillyn kerrotaan tunnustaneen – "Huonoja uutisia teille kaikille"

  • Eilen19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • Eilen17:06
    Charlie Kirk

    Kommentti: Väkivalta ruokkii väkivaltaa – Charlie Kirkin murhan jälkeen puheissa lietsotaan jo sotaa