Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV kysyi miten nuoret näkevät Suomen Nato-keskustelun – "Nato puhuttelee nyt enemmän kuin koskaan"

4:48Mitä nuoret ajattelevat Natosta ja sen ympärillä käytävästä keskustelusta?Mitä nuoret ajattelevat Natosta ja sen ympärillä käytävästä keskustelusta?
Julkaistu 14.04.2022 18:13

MTV UUTISET - Suvi Kenttämaa

Keskustelua Suomen Nato-politiikasta on käyty laajalti siitä saakka kun Venäjän hyökkäsi helmikuun loppupuolella Ukrainaan. Myös Suomessa ihmisten mielipide maamme Nato-politiikasta on muuttunut, ja monet näkevät Suomen turvallisuustilanteen uudessa valossa.

Keskustelua Suomen mahdollisesta Nato-jäsenyydestä on käyty, mutta onko sitä käyty nuorten mielestä tarpeeksi ja tarpeeksi monelta kantilta? MTV Uutiset kävi haastattelemassa Helsingin Medialukion nuoria näiden Nato-ajatuksista.

Nuoret toivovat päättäjiltä tarkkaa mietintää, sillä he kokevat olevansa ovat juuri niitä, jotka joutuvat elämään nyt tehtyjen päätösten kanssa, olivat ne sitten millaisia tahansa. 

Enemmistö MTV:n jututtamista kannattaa Suomen Nato-jäsenyyttä.

– Tällä hetkellä, kun ei tiedetä, pystyvätkö EU-maat puolustamaan toisiaan, luulen, että Yhdysvaltojen sotatukeen on pakko turvautua, sanoo Helsingin medialukion oppilas Eero Paloheimo.

– Mielestäni meidän pitäisi liittyä Natoon, koska meillä on nyt konkreettinen uhka Venäjän ja Ukrainan sodassa. Mielestäni tarvitsemme nyt enemmän Naton tukea kuin koskaan aiemmin, sanoo Jasper Heino.

Muitakin näkemyksiä nousi haastattelussa esille. Ilja Ahola ja Johanel eivät pidä Suomen Natoon liittymistä hyvänä ratkaisuna. 

– Mielestäni Suomen ei pitäisi liittyä Natoon, koska se on pitkä prosessi ja sen aikana Venäjä voi tehdä mitä vain, Johanel sanoo.

Ilja Ahola pohtii, voisiko Suomelle käydä samalla tavoin, kuin Ukrainalle.

– Venäjä perustelee Ukrainan invaasiotaan sillä, että Ukraina oli menossa liikaa Naton suuntaan. Tähän en tietenkään tiedä vastausta, mutta jos Suomi olisi liittymässä Natoon, kävisikö meille samalla tavalla. 

Moni kertoi myös Ukrainan sodan vaikuttaneen laajasti heidän mielipiteisiinsä Suomen Nato-politiikasta.

– Olen aikaisemmin ollut sitä mieltä, ettei pitäisi, mutta jos emme voi varmistaa, ettemme ei jäädä yksin sodan tullen, kannattaa meidän liittyä. Falgo sanoo.

– Ehkä huolettaa juuri se ryhmä, mihin päädymme. Siellä ovat Turkki ja Unkari aiheuttaneet paljon pahaa Lähi-Idässä.

Nuoret nostavat esille sen, että heidän mielestään Natoon liittymisen negatiivisista puolista ei juuri puhuta. 

– (Toivoisin keskustelua) enemmän Naton negatiivisista puolista, koska nyt mennään sellaiseen rotankoloon, jossa kerrotaan vain positiivisia asioita Natosta eikä esimerkiksi näiden sotarikoksista Lähi-idässä, kommentoi Eero Paloheimo.

Lue lisää aiheesta Nato

Lue lisää aiheesta Ukrainan sota

Kirjoittaja ja haastattelija videolla on MTV Uutisten tet-harjoittelija Suvi Kenttämaa. 

Lisää aiheesta:

Suomea Natoon vieneet Kaikkonen ja Haavisto: "Oltiin tulessa niin sanotusti omilla housuillamme"Suomen ja Venäjän suhteissa ei ole enää paluuta entiseen, uskoo Li AnderssonKuka johtaa Suomen "Nato-orkesteria"? Onko pakko auttaa, jos Nato-maassa syttyy sota? Paljonko jäsenyys maksaa? Asiantuntijat vastasivat MTV:n katsojien kysymyksiinUlkoministeri Haavisto brittilehdelle: Venäjän ydinaseet ovat nyt Suomen suuri huoli – "Minulla on oltava siihen vastaus"Voisiko Nato hyväksyä vain toisen maista, jos Suomi ja Ruotsi hakisivat jäsenyyttä? Risto E. J. Penttilä vastaaSuurin osa suomalaisista haluaa Natoon – "Aiemmin ajateltiin, että Suomeen ei kohdistu todellisia sotilaallisia uhkakuvia"
NatoUkrainan sotaUkrainaNuoretKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • pe23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • to10:16
    Puola

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan

  • ti09:42
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimat siirtyy Nato-standardin kaliipereihin uusissa käsiaseissa

  • 22.10.22:27
    Mark Rutte

    Naton Rutte vähätteli Trumpin ja Zelenskyin kiistoja

  • 22.10.16:38
    Sauli Niinistö

    Niinistö MTV:lle: En jarruttanut Suomen Nato-prosessia – "Minä taisin avata tämän"