Eduskunnan huomenna alkavaa syysistuntokautta leimaavat puolueiden suuret kannatusheilahtelut sekä soten ja työttömyyspakettien kaltaiset suuret rakenteelliset uudistukset.
MTV Uutisten politiikan toimituksen päällikkö Timo Haapalan mukaan työttömyyden nujertaminen tulee olemaan hallituksen koetinkivi.
– Syyskuuta leimaa hallituksen ja työmarkkinajärjestöjen savotta 10 000:n työpaikan saamiseksi ja ansiosidonnaisen työttömyysturvan tehostamista. Hallituksen työllisyystavoite on saada 110 000 uutta työpaikkaa. Tämä leimaa eduskunnan syksyä ja koko hallituksen loppukautta. Jos tämä asia ei tule kuntoon, ei tule mikään muukaan. Työttömyyden aiheuttamat kulut ovat vuodessa on kuusi miljardia euroa, ja tämä on yli kymmenen prosenttia valtion budjetista.
Haapala uskoo, että kiinnostavaa seurattavaa löytyy sekä hallituksen että opposition riveistä. Kokoomus, vasemmistoliitto ja rkp saivat kesällä uudet puheenjohtajat.
– Vasemmistoliitolla Li Andersson sai jo puolueensa hilattua perussuomalaisten ohi. Eduskunnassa se tarkoittaa puheen määrän lisääntymistä. Turussa kerrotaan, että kaupunginvaltuuston kokoukset pitenivät yli tunnilla, kun Andersson sinne valittiin. Vasemmistoliitto ja vihreät tulevat taistelemaan yliopistoväen ja kaupunkilaisten äänistä.
Haapala uskoo, että Petteri Orpolla on myös näytön paikka Alexander Stubbin syrjäyttäjänä.
– Kokoomus tunnetaan tiukan talouskurin puolueena. Uutta velkaa otetaan kuitenkin taas reilut viisi miljardia vuodessa. Kesä on ollut keskustan ja kokoomuksen keskinäistä naljailua. Uskon, että se jatkuu kun kevään kuntavaalit lähestyvät. Samalla kuiskitaan, että keskustan ja Sdp:n välit olisivat lähentymässä.
