Suomen entinen Moskovan-suurlähettiläs Hannu Himanen pitää Venäjän rokotetarjousta Suomelle strategisena siirtona, jolla on selvä poliittinen tarkoitusperä. Himasen mukaan Suomi on yksi niistä Euroopan maista, jonka reaktioita Venäjä usein haluaa tietoisesti testata.
Venäjän avokätisen kuuloinen tarjous Sputnik V -rokotteen tuotantoteknologian antamisesta Suomelle on herättänyt viime päivinä kiivasta keskustelua. Puheenvuoroissa ovat tulleet esiin muun muassa Venäjän mahdolliset tarkoitusperät.
Tarjous nousi alun perin esiin presidentti Tarja Halosen ja Venäjän parlamentin ylähuoneen puheenjohtajan Valentina Matvijenkon puhelinkeskustelussa.
Lue myös: Venäjä tarjoutuu toimittamaan Suomelle koronarokote Sputnik V:n tuotantotekniikkaa
"On puhuttu rokotenationalismista"
Venäjän valtion omistaman uutistoimisto TASS:in uutisen asiasta Suomessa alun perin julki tuonut Suomen entinen Moskovan-suurlähettiläs Hannu Himanen toteaa, että koronarokotekysymys on kansainvälisesti hyvin politisoitunut asia monesta syystä.
– On puhuttu (jopa) rokotenationalismista, joka riehuu parhaillaan kärjekkäästi EU-alueella, Himanen toteaa MTV Uutisten haastattelussa.
– Kun rokotteita ei saada tarpeeksi, jäsenmaat ovat tietysti kiinnostuneita saamaan (niitä) itselleen jostain. Venäjä käyttää tätä poliittisesti hyväkseen herättääkseen ristiriitoja EU:n sisällä ja synnyttääkseen hajaannusta EU-maiden kesken.