Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Monia nuorisorikollisia yhdistää yksi asia – dokumentaristi Sami Kieksi tuntee asian omakohtaisesti

16:25Miksi lapset ja nuoret evät puhu ongelmistaan ulkopuolisille - dokumentaristi Sami Kieksillä on omakohtaista kokemustaMistä on kyse incel-ilmiössä, entä miten Kieksi etsi haastateltavia dokumenttiinsa? Katso koko Sami Kieksin haastattelu yllä olevalta videolta.
Julkaistu 19.02.2025 19:06
Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Monia nuorisorikollisia yhdistää yksi voimakas kokemus elämässä.

Dokumentaristi Sami Kieksi tunnetaan erityisesti syrjään jääneiden nuorten äänitorvena. Oman taustansa takia hän tietää, miltä ulkopuolisuus tuntuu. 

– Mun aikaisimpia muistoja on, kun isä yritti hukuttaa mun äitiä vessanpönttöön, kommandopipoon verhoutunut nuori toteaa Kieksille tämän uudessa KIEKSI-dokumenttisarjassa. 

Kuusiosaisessa sarjassa Kieksi astuu itse kameran eteen juttelemaan nuorten kanssa ajankohtaisista ilmiöistä. 

Esimerkiksi kommandopipoinen nuori puhuu hetkistä, jotka ovat määrittäneet suunnan hänen elämälleen: rötöstelyt ja rikokset olivat alkaneet jo ensimmäiseltä luokalta, eikä rikollinen kierre loppunut. 

Samalla kun nuorisorikollisuus on viime vuosina lisääntynyt, rikokset ovat myös raaistuneet. 

Dokumenttisarjaa varten nuorisorikollisia jututtanut Kieksi on huomannut monen nuoren kohdalla yhden heitä yhdistävän tekijän. 

– Kyllä se on se ulkopuolisuuden kokeminen. Ei tietenkään saa yleistää, mutta sanoisin, että yli 70 prosentilla näistä ihmisistä on myös ylisukupolvisuutta, eli rikkinäistä lapsuutta, Kieksi toteaa MTV:n Viiden jälkeen -ohjelmassa. 

– Jos näet kotona väkivaltaa, kuten sarjassakin yksi henkilö kertoi nähneensä, kun isä yrittää hukuttaa äitiä vessanpönttöön, kyllä se vaikuttaa mielenterveyteen ja siihen, miten käsittelet tunteita.

Lue myös: Poliisipomon kolme keinoa vähentää riskiä joutua väkivallan uhriksi

Taustalla rikkinäinen lapsuus

Kieksi on tottunut puhumaan omasta taustastaan. Hänen äidillään oli alkoholi- ja mielenterveysongelmia, jotka johtivat myös Kieksin kohdalla ulkopuolisuuden tunteeseen. 

Lapsena hän ei kuitenkaan uskaltanut puhua kotona tapahtuneista asioista, sillä hän pelkäsi lastensuojelun puuttuvan tilanteeseen. 

– Niin kauan kuin itse muistan on lastensuojelulla aina peloteltu. Minunkin lapsuudessani äiti sanoi monta kertaa, että jos Sami sanot kenellekään näistä asioista mitä kotona tapahtuu, sossu tulee ja vie sinut. Olisi varmaan vienytkin, jos olisin puhunut, mutta en halunnut puhua tämän takia. Halusin suojella omaa äitiäni, Kieksi sanoo. 

Lue myös: Koulupoliisitoimintaan kaksi miljoonaa – näin rahat käytetään

Omat kokemukset auttavat ymmärtämään

Omakohtainen kokemus on auttanut Kieksiä ymmärtämään vaikeissa tilanteissa olevia nuoria. Se on antanut myös perspektiiviä omaan lapsuuteen.

– Tämä on ollut myös minulle tietynlaista terapiaa varmaan. Kun kysyy sellaisia kysymyksiä, joihin on itsekin etsinyt joskus vastauksia, kyllä sieltä tulee aika viisaita puheenvuoroja ihmisiltä, Kieksi toteaa. 

– Välillä havahdun siihen, että en ole edes ajatellut tuota tällä tavalla. Opin itsekin uutta itsestäni ja maailmasta. Siinä se keskustelun hienous onkin – mitä enemmän kuuntelet ihmisiä, sitä enemmän voit oppia.

Lue myös:

Nuorisorikollisuuskysely: Lähes joka viides nuori kokenut väkivallalla uhkaamista

Väkivaltarikoksia voidaan kopioida – poliisi pyytää vihjeitä

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lisää aiheesta:

Toimituspäällikön kommentti: Et voi koskaan ymmärtää, jos et kuuntele"Olin 16-vuotias, kun ostin aseen" – kova kohtelu ja rap-esikuvat veivät rikollismaailmaanPietro Saari sukelsi 13-vuotiaana kovien huumeiden ja rikosten maailmaan – nyt hän kertoo, mikä rikollisia nuoria yhdistääPäihdemaailmassa naiset kääntyvät toisiaan vastaan – entinen huumeidenkäyttäjä Riikka kertoo häpeästä, jota naiset kantavatRoni tuomittiin 17-vuotiaana vankilaan, auttaa nyt itsensä kaltaisia nuoria: "En sano, etteivät jotkut halua olla pahoja" Atte on erikoinen lääkäri, jolla on erikoinen tarina – "elämänkoulu" ei ollut turha, mutta kaksi vaistoa pelastivat pahemmalta
NuorisorikollisuusDokumentitViiden jälkeenNuoretVäkivaltaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Nuorisorikollisuus
  • 26.7.07:59
    Uhkaukset

    13-vuotias joutui härskin uhkailun uhriksi – nöyryyttävä vessavideo kauppakeskuksessa levisi somessa

  • 18.7.06:03
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    Teinipoika levitti erittäin törkeitä videoita lasten hyväksikäytöstä – kertoi kaivanneensa ihmiskontakteja

  • 22.5.14:50
    Poliisi

    Poliisi kertoi nuorten rikollisuudesta

  • 29.4.05:38
    Väkivaltarikokset

    Uhri pakotettiin nuolemaan kenkiä: Alaikäisten laitosnuorten joukkopahoinpitelyn nöyryyttävä väkivalta tallentui videolle

  • 16.4.10:37
    Huumerikokset

    17-vuotiaan puhelin paljasti nuorten suuren Subutex-ringin