Asepalveluksensa sen ensiviikkoina terveyssyistä keskeyttäneistä alokkaista vain 29 prosenttia todettiin palveluskelpoisiksi lääkärintarkastuksessa palveluksen alettua, vaikka ennakkoterveydentarkastuksissa ja kutsunnoissa heitä pidettiin terveinä.
Asiaa tuoreessa väitöskirjassaan tutkinut lääketieteen lisensiaatti ja Puolustusvoimien entinen ylilääkäri Matti Lehesjoki esittää, että syynä ei ole terveystarkastusten riittämättömyys.
– Tässä heräsi kysymys, että vuotaako ennakkoterveydentarkastus jotenkin? Eikö siellä todettu sairautta vai onko terveystarkastus tehty huonosti? Totesimme kuitenkin, että meillä on hyvä ennakkoterveystarkastus. Kyllä siinä niin käy, että alokkaat todettiin terveeksi silloin aikoinaan, Lehesjoki sanoo.
Juttu jatkuu videon jälkeen.
2:11
Ensiviikon palveluksessa rankkoja
Lehesjoen mukaan alokkaiden terveys pettää joko asepalveluksen alussa tai sitä ennen.