Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aasian talousjätin Kiinan tilanne on "sumuverhon takana" – suomalaisillekin tärkeä maa koetaan aiempaa riskialttiimmaksi

/All Over Press
Julkaistu 30.10.2023 19:02
Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

OssiRajala

Monelle suomalaiselle vientiyritykselle tärkeän Kiinan talouskasvun ennustetaan heikkenevän tulevina vuosina, vaikka koronasulut ovat päättyneet. Suomen Pankin ennusteen mukaan erityisesti kiinteistösektorin ongelmat ja väestön väheneminen jarruttavat Kiinan talouskehitystä.

Kiina ja sen voimakas talouskasvu on ollut yksi maailman talouden vetureista. Nyt tämän veturin kunto heikkenee hieman Suomen Pankin tuoreen ennusteen mukaan.

– Kiinassa on edessä hidastuvan kasvun vaihe. Tänä vuonna kasvu on vielä varsin ripeätä, viittä prosenttia, mutta ensi vuonna kasvu on neljä prosenttia ja kolme prosenttia vuonna 2025, kertoo vanhempi ekonomisti Juuso Kaaresvirta Suomen Pankista.

Kiina on kasvunsa puolesta houkutteleva kauppakohde, sillä markkinoiden koko on valtava ja pienikin kasvu lisää mahdollisuuksia.

Mahdollisuuksia on esimerkiksi vihreän siirtymän, kiertotalouden ja digitalisaation ympärillä.

Osalla yrityksistä epäilyksiä

Maan kohtaamien ongelmien ja geopoliittisten jännitteiden myötä osa suomalaisista yrityksistä kuitenkin epäilee maan talouden tulevaisuutta.

– Ennustettavuus on se ydinkysymys. Talouskasvu ei lähtenyt liikkeelle odotetusti. Sitten geopoliittinen turbulenssi on pitänyt yllä epäluottamusta. Arviot maan suunnasta ovat sumuverhon takana, arvioi maajohtaja Kansainvälisestä kauppakamarista.

Päivi Pohjanheimo

Syyskuussa julkaistun kauppakamarien vientijohtajakyselyn mukaan 28 prosenttia suomalaisista vientiyrityksistä arvioi Kiinan merkityksen kauppakumppanina vähenevän. Yrityksistä 17 prosenttia puolestaan arvioi merkityksen kasvavan.

Kiinteistöt ja rakentaminen pulassa

Erityisesti Kiinan kiinteistösektori on nyt ongelmissa suuren velkataakan ja maksuvaikeuksien myötä. Asiantuntijat eivät kuitenkaan odota maan talouden ajautuvaan kaaokseen.

– Vaikka jarruja on olemassa, Kiinan talous ei ole kriisiytymässä, Kaaresvirta sanoo.

Yrityskenttä joutuu huomioimaan myös sen, ettei ainakaan Euroopassa haluta olla enää riippuvaisia kiinalaisesta teknologiasta.

Niin Suomessa kuin muualla Euroopassa keskustellaan siitä, miten ja kuinka paljon Kiina-riippuvuutta voidaan vähentää.

– Riippuvuuksien pienentäminen on ajankohtaista myös yrityskentällä, Kansainvälisen kauppakamarin maajohtaja Pohjanheimo sanoo.

Lue myös: USA käärmeissään kiinalaishävittäjän vaarallisesta Top Gun -liikkeestä – pommikone tallensi kohtaamisen

Lisää aiheesta:

Rohkea suomalaisarvio: Jatkuvasti kasvava Kiina alkaa hiipuaSamppanjapulloja ei poksauteltu – epävarmuus jäytää yhä SuomeaSuomen taloustilanteessa kaksi toivonkipinää: "Plussalla ensi kertaa kahteen vuoteen"Maailman toiseksi suurimman talouden kasvu hidastuu, arvioi Suomen PankkiTuliko Suomesta riskimaa ulkomaisille sijoittajille? Näin sota iskee talouteemme – "Isompi vaikutus voi tulla muualta kuin Venäjältä"Kiinan ison kasvun aika ei enää palaa – puolue totuttelee "uuteen normaaliin"
TalousKiinaVientiSuomen PankkiTalouskasvuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen19:08
    Politiikka

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • Eilen15:56
    Sähkö

    Sähkön hinta heilahti reilusti miinukselle – nyt yhtiö saa tuta erikoisesta virheestään

  • Eilen14:06
    Verkkokauppa

    Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"

  • 14.12.12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!

  • 13.12.06:45
    Joulu

    Näin vältät joulusta koituvan talouskrapulan – "Pystyy säästämään kolminumeroisen luvun"