Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
1:56Tänään on vietetty naistenpäivää - naisiin kohdistuva väkivalta edelleen ongelma SuomessaUutisvideolla käsitellään naisiin kohdistuvaa väkivaltaa.
Julkaistu 07.06.2019 06:15
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Turvakoteihin hakeutui viime vuonna 17 prosenttia enemmän ihmisiä kuin vuonna 2017. Yhteensä turvakodeissa oli vuoden aikana yli 5 000 ihmistä, joista lapsia oli 2 358.

Turvakotitarpeen lisääntyessä myös turvakodit olivat entistä täydempiä. Pahimmillaan turvakotiin hakeutuvalle ihmiselle tai perheelle voi olla tarjolla turvakotipaikka vain toisella paikkakunnalla.

Viime vuonna toiseen turvakotiin ohjattiin kaikkiaan 1 905 ihmistä, joista lapsia oli 781. Useimmin toiseen turvakotiin ohjattiin pääkaupunkiseudulla ja muissa suurissa kaupungeissa.

– Valtaosa uudelleenohjauksista tapahtuu pk-seudulla, jossa uudelleenohjausetäisyydet ovat yleensä lyhyitä, kun taas esimerkiksi Oulun turvakodista joudutaan ohjaamaan paljon kauemmas, mutta uudelleenohjattavien määrät ovat siellä pienempiä, Joonas Peltonen THL:stä kertoo.

Viime vuonna Oulun turvakodista uudelleenohjattiin 74 ihmistä, kun taas pääkaupunkiseudulla uudelleenohjauksia tapahtui tilanpuutteen takia toiseen turvakotiin 1 226 kertaa.

Muutos kriisin keskellä voi olla vaikea

Ensi- ja turvakotiliitto on Suomen suurin turvakotipalveluiden tuottaja. Liiton kehittämispäällikkö Tiina Muukkonen kertoo MTV Uutisille, että jo valmiiksi kriisissä olevaan elämänvaiheeseen paikkakunnan vaihdos voi olla vaikeaa, joskus jopa este turvakotiin tulolle.

– Se voi olla todella vaikeaa perheille, vanhemmalle ja lapselle tai yksittäiselle ihmiselle siirtyä kauas kotipaikkakunnasta, koska monilla voi olla toive käydä töissä, opiskelemassa tai mahdollistaa lasten koulunkäynnin jatkuminen, Muukkonen kertoo.

Toisaalta joskus tilanne voi olla se, että kauas kotoa lähteminen voi olla paras ratkaisu, Muukkonen muistuttaa.

Turvakotien paikkamäärä nousee

Turvakotien paikkamäärän nostamiseen on havahduttu ja THL:n mukaan esimerkiksi tänä vuonna turvakotien perhepaikkojen määrä kasvaa 23:lla. Lisäksi Keski-Suomeen Äänekoskelle aukeaa kokonaan uusi turvakoti.

– Turvakotiverkoston kehittämisen lähtökohtana on avata uusia turvakoteja alueille, joilta ne kokonaan puuttuvat ja lisätä perhepaikkoja turvakoteihin, joiden nykyinen paikkamäärä on liian pieni. Turvakotiverkostoa on kasvatettu merkittävästi vuodesta 2015, mutta missään tapauksessa ei voida todeta, että oltaisiin riittävän hyvällä tasolla, Joonas Peltonen toteaa THL:n tiedotteessa.

Monella perheellä on edessään uusi ahdistus, kun turvakoti onkin täynnä – pahimmillaan apua hakevat siirretään kauas kotoa: "Se voi olla todella vaikeaa perheille"

Turvakotiin hakeudutaan monista syistä

Turvakotiin hakeutuvat ihmiset tulevat hyvin monenlaisista taustoista, kertoo Muukkonen. Taustalla saattaa olla erilaisia väkivallan muotoja, pelkoa väkivallan uhasta ja vainoa.

– Osalla turvakotiin saapuvista on ihan fyysisiä vammoja, mustelmia ja kipuja. On myös tapauksia, että on aiheutunut keskenmenoja väkivallan seurauksena.

Turvakoteihin hakeudutaan usein vasta 1-2 vuoden jälkeen väkivallan alkamisesta, mutta Muukkonen kannustaa hankkimaan apua mahdollisimman varhaisessa vaiheessa.

Lähisuhdeväkivaltaa tai sen uhkaa kokenut voi hakeutua asiakkaaksi mihin tahansa turvakotiin kotikunnastaan riippumatta. Palvelu on aina turvakotiin hakeutuvalle maksutonta.

Tyypillisesti turvakodissa vietetään 1-3 vuorokautta tai hieman pidempään, kahdesta viikosta kuukauteen. Kotiin palaamisen ajankohta on kuitenkin aina tapauskohtaista.

VäkivaltaLapsetNuoretOuluKotimaa
Toimittajan kuva
Carlos Sunila
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Moni turvakotia tarvitseva sinnittelee joulupyhien yli – "Jospa tämä joulu onnistuisi"Apua tarvinnut Mikko käännytettiin turvakodista Turussa – "Pelkäsin henkeni edestä"Turvakotien turva ei riitä kaikille – ja vain kolmannes ottaa kaukaisen paikan vastaanYli tuhat apua tarvitsevaa käännytetty turvakodeista, paljastaa MTV:n selvitysKun apu on liian kaukana: Turvakotiin voi olla satojen kilometrien matkaYli joka toinen apua hakenut jouduttiin ohjaamaan toisaalle – turvakodit kaipaavat lisärahoitusta

Tuoreimmat aiheesta

Väkivalta
  • 07:30
    Yhdysvallat

    Joulukuusen alta löytyy usein ase USA:ssa: "Sain ensimmäisen aseen lahjaksi 12-vuotiaana"

  • Eilen19:52
    Jarno Limnell

    Turtiainen uhosi valmiudestaan taistella Suomea vastaan – kansanedustaja järkyttyi: "Syvästi häpeällistä"

  • 16.12.05:54
    Helsinki

    Itä-Helsingin tyttökopla herättää pelkoa: "Lapseni kaveri soitti ja kertoi, että sun lapsi on hakattu täysiä"

  • 15.12.06:14
    Joukkoampuminen

    Bondi Beachin veriteosta lisätietoja – ABC: Epäiltyjen autosta löytyi Isisin liput

  • 12.12.07:54
    Poliisi

    Kysely: Väkivaltaa kokeneet jäävät usein ilman apua