Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MM-kisoissa raju suomalaiskaatuminen, kisa jäi kesken – ”Lumi ja pömpelit lensivät”

2:41Mutru: Oli kyllä hyvä päiväVideolla Leevi Mutru käy läpi uransa parasta arvokisasuoritustaLehtikuva
Julkaistu 28.02.2019 19:08
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Seefeld

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Yhdistetyn urheilijoiden Leevi Mutrun ja Eero Hirvosen tunnelmat olivat Seefeldin MM-kisojen torstain henkilökohtaisen kisan jälkeen täysin erilaiset. Mutru hyppäsi ja hiihti uransa parhaan arvokisasijoituksen, Hirvosen kisa jäi kesken.

Mutru onnistui mäkihyppyosuudella loistavasti, hän ponkaisi 99 metriä ja pääsi ladulle parhaalta suomalaissijalta 14. Eroa kärkeen oli hiihtostartissa 59 sekuntia.

– Tänään oli sellainen taistelupäivä ladulla, että menee listaykköseksi. Paras sijoitus arvokisoissa, jopa junnukisoista lähtien, niin olen kyllä todella tyytyväinen, Mutru hymyili kisan jälkeen.

Ilkka Herola tuli ladulla takaa ohi ja kuittasi niin ikään uransa parhaan arvokisasijoituksen. Herola porhalsi lopulta viidenneksi. Sekä Herola että Mutru noudattivat malttia kisan alussa.

– Oli todella raskas ja pehmeä baana. Se vaati rauhallista alkua, eikä saanut mennä yhtään oman limiitin yli. Tuli vastaan tosi paljon väsyneitä kavereita, jotka intoilivat ensimmäisillä kierroksilla. Se koitui monen kohtaloksi. Itse onnistuin vauhdinjaollisesti kohtuullisen hyvin ja viimeisellä kierroksella sai lappaa vilkku päällä aika hyvin, Mutru kertasi hiihto-osuutta.

LUE MYÖS: 23-vuotias hirmu tykitti yhden MM-kisojen kovimmista suomalaistuloksista – "En mökötä niin kuin Iivo"

Mutru oli myös todistamassa tapahtumia, jotka johtivat Hirvosen keskeytykseen. Hän oli joukkuekaveriaan kymmenisen metriä perässä radan kovavauhtisimmassa laskussa. Mutrun arvion mukaan pehmeä lumi teki tepposet Hirvoselle.

– Kyllä siinä lumi lensi ja sivupömpelit lensivät myös aika vinhasti. Raju oli kaatuminen, mutta ei pitäisi olla pahempaa, Mutru kertoi.

– Siinä sai itsekin katsoa, ettei kaadu samaan rysään.

LUE MYÖS: Suomen MM-joukkueen hotellilla lyötiin illalla nyrkki pöytään – "Luovutetaanko ja lähdetäänkö kotiin?"

Kilpailu jäi kaatumisen jälkeen Hirvoselta kesken. Hiihtoliiton tiedotuksesta kerrottiin, että Hirvonen sai rytäkässä pintanaarmuja, mutta on muuten kunnossa.

Hirvosta on koeteltu MM-kisoissa, sen lisäksi että hyppy ja hiihtokin on sakannut, hän päätyi lähes selälleen parisprinttikisaa edeltäneellä mäkihypyn koekierroksella.

– Eero on sen verran sisukas, että hän nousee tolpilleen ja voidaan varmasti jo loppuillasta vitsailla tällä, Mutru sanoi.

Yhdistetyssä on jäljellä vielä lauantain joukkuekisa.

2802 Herola (1)

2802 Mäkiaho (1)

Lisää aiheesta:

Iivo Niskasen MM-hiihto oli päättyä joukkuekaverin kaatumiseen: "Sellainen syväkramppi – oli selviytymistaistelua"Ilkka Herolan simahtaminen jätti kysymyksiä – suomalaisvalmentaja hämmästeli "päivän spesiaalimaustetta"23-vuotias hirmu tykitti yhden MM-kisojen kovimmista suomalaistuloksista – "En mökötä niin kuin Iivo"Suomen MM-joukkueen hotellilla käytiin illalla tiukkasävyinen keskustelu – "Luovutetaanko ja lähdetäänkö kotiin?""Eero, perkele. Nyt analysoidaan" – Ilkka Herola pysäytti joukkuekaverinsa Näkökulma: Suomalaishuumaa ja herkistymistä – Salpausselän kisat vahvistivat MM-mitalitoiveita
MM-hiihdotYhdistettyUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • 24.9.11:22
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihtoskandaalilla karu seuraus

  • 15.9.16:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.8.08:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.6.21:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"

  • 3.6.09:27
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihdoista skandaalipaljastus: "Täydellinen kriisi"