Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MM-finaali veti Mertarannan sanattomaksi – "Jos on tuo kaksikko lapulla, kannattaa mennä pankin kautta"

Cortney Frerichs (MM-hopea) ja Emma Coburn (MM-kulta) toivat Yhdysvalloille kaksoisvoiton estekisasta.
Cortney Frerichs (MM-hopea) ja Emma Coburn (MM-kulta) toivat Yhdysvalloille kaksoisvoiton estekisasta.
Julkaistu 12.08.2017 07:27
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Yhdysvaltalaisjuoksijoiden ilotulitus Lontoon MM-kisojen naisten 3 000 metrin esteiden finaalissa sai C Moren yleisurheiluselostajan Antero Mertarannan haukkomaan henkeään.

Finaalin kolme selvää mitalisuosikkia olivat ennakkoon Bahrainin Ruth Jebet sekä kenialaiset Hyvin Kiyeng Jepkemoi ja Celliphine Chepteek Chespol. Lopulta heistä mitaleille ylsi vain pronssin saanut Jepkemoi. ME-nainen Jebet jätettiin tylysti viidenneksi, Chespol kuudenneksi.  

– Emma Coburnin kamppailu mitaleista oikealla vauhdinjaolla oli ennakkoon jollain tavalla perusteltua, mutta että hän voittaa kaikkien aikojen kuutosajalla 9.02,58? Se oli ensimmäinen paukku. Toinen jymypaukku oli toiseksi tullut Cortney Frerichs. Hän juoksi kisassa kaikkien aikojen seitsemänneksi parhaan ajan (9.03,77) ja paransi ennätystään 15,5 sekuntia! Coburnilta lähti ennätyksestä viisi sekuntia, Mertaranta äimistelee yhdysvaltalaiskaksikon hurjastelua.

– Varsinkin Frerichsin juoksu oli ihan käsittämätön. Kestävyysjuoksussa nähdään isoja ennätysparannuksia, kun on jäniksiä mukana, mutta se, että 3 000 metrin esteiden arvokisafinaalissa parannat ennätystäsi 15,5 sekuntia, on ihan maaginen suoritus.

Estekisa oli Mertarannan mielestä tähän mennessä ylivoimaisesti Lontoon kisojen suurin yllätys.

– Jos sinulla oli tuo yhdysvaltalaiskaksikko lapulla vedonlyönnissä, niin kannattaa mennä pankin kautta ja ostaa uusi osake saman tien, Mertaranta summaa naureskellen.

Lisää aiheesta:

MM-sivallus: Suomalaishuippu oikealla tiellä, tähtien tunarointi kävi kalliiksi – "Kyse pelkästä huolimattomuudesta"MM-sivallus: Wilma Murron pilvilinna romahti – suomalaistähden kohdattava tosiasiatMTV:n EM-sivallus: Suomalaispaukku tuli vääryydellä – Roomassa tapahtuu hämäriäMTV:n EM-sivallus: Täysin käsittämätöntä touhua – yöunia tuskin paljon nähtiinTommi Evilä syttyi "laktaatteja syövän pedon" juoksuun: "Mitä tapahtuu, kun on rairai ja samba tahdittaa"MM-kisojen ylivoimaisin urheilija astui esiin Dohassa – leikittely vei erävoiton
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • ma12:38
    Urheilu

    Carolina Klüftiltä, 42, melkoinen paluu – murskasi parhaan miehen

  • ma07:09
    Urheilu

    Lensi 800 kilometriä virtsatakseen – ruotsalaishuippu Axelina kohtasi ongelman

  • 7.12.17:59
    Urheilu

    Alisa Vainion Suomen ennätyksestä paljastuu uskomaton fakta: Rökittää kaikki miehet

  • 7.12.11:55
    Urheilu

    Huippuveto! Alisa Vainio jysäytti uuden Suomen ennätyksen

  • 28.11.21:38
    Lotta Harala

    Lotta Harala lähti leiriltä: "En just nyt pysty tähän"