Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miten kuuden tunnin työpäivä istuu eri aloille? MTV vieraili kahdella erilaisella työpaikalla: "Vaatisi aikamoisia järjestelyjä"

4:43Osa meistä voisi tehdä kuuden tunnin työpäiviä jo nyt – MTV vieraili kahdella erilaisella työpaikalla
Julkaistu 27.08.2020 13:24
Toimittajan kuva

Mikael Mikkonen

mikael.mikkonen@mtv.fi

Työajan lyhentäminen puhuttaa jälleen. SDP:n puheenjohtaja Sanna Marin puolusti viime viikonloppuna työajan lyhentämistä kuuteen tuntiin päivässä.

Työajan lyhentämistä on matkan varrella perusteltu muun muassa tuottavuuden kasvulla ja työuupumuksen vähenemisellä.

MTV Uutiset Live kävi kysymässä kahdelta hyvin erilaisen alan edustajalta, miten kuuden tunnin työpäivä onnistuisi heidän yrityksessään.

Halvan toimitusjohtaja Jean Karavokyroksen mukaan perheyrityksessä ei ole keskusteltu aiheesta. Tehdastyössä muutos saattaisi olla haasteellinen.

– Erityisesti työn organisoinnissa, kun tehdään paljon vuorotyötä, niin se vaatisi aikamoisia järjestelyjä, että saataisiin se toimimaan.

– Ei se varmasti mitenkään mahdotonta ole, mutta tällaisia suunnitelmia nyt ei ainakaan vielä ole ollut.

Karavokyros kertoo, että siirtyminen lyhyempää työpäivään vaatisi enemmän henkilökuntaa, myös työvuoroja pitäisi muuttaa.

– Sehän voi aiheuttaa esimerkiksi sen, että kello kymmenen illalla loppuvat vuorot loppuisivat vasta puolenyön aikaa, jolloin mahdollisesti tulee joukkoliikenteen kanssa haasteita.

Lue myös: Voiko Suomi siirtyä kuuden tunnin työpäivään? Suunta on ollut selvä, mutta nopea loikka on mahdoton: "Suomen talous tuhoutuisi"

Koronavirus sotki suunnitelmat

Markkinointitoimisto Vapa Median oli tarkoitus siirtyä maaliskuussa kuuden tunnin työpäivään, mutta koronavirusepidemia sotki suunnitelmat.

– Nyt olemme joutuneet tekemään päätöksen, että tämä siirretään ensi vuoden alkuun, toimitusjohtaja Noora Wuolanne kertoo.

Wuolanteen mukaan työajan lyhentäminen lähtee paljon organisaation toimintakulttuurista.

– Meillä on aika muutoskyvykästä ja muutoshalukasta porukkaa töissä. Meidän ihmiset on aika valmiita lähtemään tällaiseen kokeiluun. Se on yhteisten pelisääntöjen sopimista ja myös mahdollisuutta epäonnistua ja oppia.

– Kyllä tämä on paljon avoimuutta ja luottamusta puolin ja toisin, Wuolanne painottaa.

Katso MTV Uutiset Liven lähetys videoartikkelista kokonaisuudessaan.

Lue myös: Elinkeinoelämän etujärjestöt hyökkäävät Marinin kuuden tunnin ehdotusta ehdotusta vastaan: "Viesti on pääministeriltä äärimmäisen vaarallinen"

Lisää aiheesta:

Tutkija varoittaa nelipäiväisen työviikon riskeistä – "Näyttö on vähäistä"3–4 päivän viikko tai massatyöttömyyttä – näin tekoäly voi muuttaa työelämääIslannissa lupaavia tuloksia – maistuisiko nelipäiväinen työviikko myös suomalaisille? MTV Uutiset jalkautui Helsingin kesäisille kaduille Wolt on kasvattanut arvoaan miljardin euron yhtiöksi, joka on listautumassa pörssiin – perustaja haluaa muutoksia ruokaläheteille: "Nykyinen tilanne ei ole hyvä"Kuuden tunnin työpäivää on kokeiltu kymmenissä yrityksissä, mutta useimmat ovat luopuneet siitä – hyödyt hävisivät ajan myötä, kuormitus kasvoiMiltä kuulostaisi nelipäiväinen työviikko ja kuuden tunnin työpäivä? Työelämäprofessori lataa: "Kaikille lyhyempi työpäivä ei ole elämänlaatua"
MTV Uutiset LiveTyöelämäSDPSanna MarinKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutiset Live
  • 19:32
    Ukrainan sota

    Mitä ihmettä tapahtui Trumpin ja Putinin Budapestin-tapaamiselle? "Todellista tositeatteria"

  • 12:17
    Sauli Niinistö

    Presidentti Niinistö panttasi "selkeää kantaansa" Natoon liittymisestä – vältteli vastausta viimeiseen asti

  • 19.10.17:39
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Tältä näytti Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelman punaisella matolla – katso julkkishaastattelut

  • 17.10.16:17
    Liiga

    Karri Kivi puhkesi suitsuttamaan SM-liigasyksyn huippunimeä – "Täydellinen joukkuepelaaja"

  • 16.10.17:02
    Liigaviikko

    Karri Kivi ihmettelee Olli Jokisen ja Janne Pesosen eriäviä lausuntoja – "Ilmeisesti hän oli jo niin kypsä tilanteeseen"