Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitä teet FORTE12? Tuhannet silmäparit seuraavat Ukrainan ilmatilassa liikkuvaa yhdysvaltalaiskonetta

0:30Mitä teet FORTE12? Ilmailuharrastajat seuraavat kuumeisesti Ukrainan lähettyvillä pyörivää lentokonettaMitä teet FORTE12? Ilma-aluksen reitti videolla. Kuvat: Flightradar24.
Julkaistu 25.02.2022 11:47
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Yhdysvaltain tiedustelukone kiinnostaa ihmisiä Flightradarissa. Mutta miksi?

Ukrainan sota on saanut monet ilmailuharrastajat seuraamaan Flightradar24 -sivustoa, josta pystyy seuraamaan erilaisten lentokoneiden reittejä, saapumisia sekä lähtöjä reaaliajassa.

Maanpuolustuskorkeakoulun ilmasotaopin pääopettaja, everstiluutnantti Inka Niskanen kertoo, että vaikka Flightradarin perusteella Ukrainan ilmatila näyttää tyhjältä, sitä se ei välttämättä todellisuudessa ole.

– Flightradarissa näkyvät vain ne lentokoneet, joilla on niin sanottu omakonetunnus päällä. Me ei voida tietää, onko ilmatila todellisuudessa tyhjä, Niskanen kertoo.

17.02834616

Tältä miehittämätön ilma-alus näyttää. Kuva: AOP.

FORTE12 operoi siellä, missä tapahtuu

Jo useiden päivien ajan Flighradarin seuratuin ilma-alus on ollut Northrop Grumman RQ-4A Global Hawk –mallin miehittämätön Yhdysvaltain tiedustelualus. Alus kantaa nimeä FORTE12.

Huippumodernin tiedustelukoneen reitti on kulkenut Sisilian itärannikolta, Kreikan ja Bulgarian lävitse Mustallemerelle ja Ukrainaan.

Niskanen kertoo, että FORTE12:lla on pitkä toiminta-aika, se lentää korkealla ja se on suurikokoinen. Se antaa Yhdysvaltain ilmavoimille tällä hetkellä tärkeää tilannekuvaa.

– Sen tehtävä on valvoa ja tiedustella sekä antaa kuvaa alueilta, mitkä ovat Yhdysvaltoja kiinnostavia. Se pystyy valvomaan laajoja maantieteellisiä alueita, Niskanen kertoo.

Mutta miksi ihmisiä kiinnostaa tällä hetkellä FORTE12:n seuraaminen?

– Arvioni on se, että ihmiset pyrkii tällä hetkellä hakemaan paljon tietoa siitä, mitä Ukrainassa tapahtuu. FORTE12 operoi siellä, missä tällä hetkellä tapahtuu.

Katso yläpuolelta miltä kone näyttää.

Lisää aiheesta:

Yhdysvaltain F-15-hävittäjäparvi saapui Suomeen – Tim tallensi Pirkkalan taivaalla klassisen "Nato-breakin"Suomen ilmatilassa ensimmäistä kertaa nähty yhdysvaltalainen RC-135W on täysiverinen tiedustelukone – näitä asioita se haisteleeIlmatiedustelijat ovat kokeneet karuja kohtaloita – kaksi tapausta, joissa USA meni liian pitkälleRuotsin ilmavoimien tiedustelukone lentää Ukrainan rajalla – katso mitä lentoja seurataan juuri nytTiedustelukoneiden liikkeet Itä-Euroopan yllä ovat lisääntyneet ja niitä seurataan reaaliajassa – Nato-lento kiinnostaa juuri nytUSA:n säteilynvalvontakone liiteli Itämerellä, syytä ei vielä tiedetä – STUK:n mukaan Suomen tilanne on normaali
LentokoneetUkrainan sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Lentokoneet
  • 06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui

  • to19:38
    Lento-onnettomuudet

    Pakkolaskun tehneen lentokoneen luultiin törmänneen meteoriittiin – oikea syy onkin ehkä ihan muu

  • ma20:27
    Yhdysvallat

    Sotilaskone oli törmätä autoihin – kuljettaja kuvasi kaiken

  • 26.10.06:16
    Liettua

    Pallo-ilmiö jatkuu Liettuassa: Vilnan lentoliikenne keskeytettiin

  • 25.10.07:27
    Liettua

    Tutkassa näkyi "kymmeniä palloja": Lennot jatkuvat taas Liettuassa oudon episodin jälkeen