Mercedeksen suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas teki jatkosopimuksen saksalaistallin kanssa jo aiemmin kesällä. Näin ollen hänen ensi kauden kuvionsa ovat selvillä. Sen sijaan Lewis Hamiltonin yllä on iso mysteeri. Ex-F1-kuskin Ralf Schumacherin mukaan Mercedeksen epävarma tilanne vaikuttaa enemmän kuin vahvasti brittikuskiin.
LUE: Kimi Räikkösen F1-jatkoa pohjaa jäätävä fakta – "Se on vastaus sille, kuinka paljon hänelle on kysyntää"
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Venäjän GP suorana 25.-27.9.
Pe: 1. harjoitukset klo 10.55, 2. harjoitukset klo 14.55
La: 3. harjoitukset klo 11.55, aika-ajot klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 14.00
Su: Venäjän GP klo 14.05, ennakkotunnelmat klo 13.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Mercedeksen sisällä Bottas oli valtavan hymymyllyn kohteena ennen kuin hänen jatkosopimuksensa tuli julki. Sen jälkeen huhumylly siirtyi Hamiltonin ja Mercedeksen ylle.

