Poliisi on hyvin vaitonainen Helsingin Suutarilassa toissa iltana tapahtuneesta aseellisesta ryöstöstä. Poliisi kiinniotti pian teon jälkeen miehen, joka on nyt pidätetty törkeästä ryöstöstä epäiltynä. Poliisin on päätettävä huomiseen puoleenpäivään mennessä, vaatiiko se epäiltyä vangittavaksi.
– Suoritamme koko ajan tutkintatoimenpiteitä, ja niiden perusteella tehdään ratkaisu vangitsemisesta. Epäilty mies on poliisille entuudestaan tuttu, rikoskomisario Mikko Halme Helsingin poliisista kertoo.
Epäilty ryöstö tapahtui Tapulikaupungintiellä Suutarilassa keskiviikkona iltapäivällä. Ryöstön epäillään tapahtuneen rapussa tai piha-alueella samassa kerrostalossa, josta epäilty tavoitettiin.
Lue myös: Poliisilla oli suuroperaatio Helsingin Suutarilassa – aseellisesta ryöstöstä epäilty on otettu kiinni
Poliisilla suuroperaatio
Hätäkeskus sai heti teon jälkeen ilmoituksen tapahtuneesta. Ilmoituksen mukaan mies oli ryöstänyt toisen henkilön aseella uhaten. Poliisi ei kerro, kuka soitti hätäkeskukseen.
– Ilmoituksessa puhuttiin ampuma-aseesta, joten se johti siihen, että poliisi varautui vahvoin voimin ja paikalle lähti useita partioita, Halme kertoo.
Poliisi aloitti heti ilmoituksen saatuaan keskiviikkoiltana puoli kuuden aikaan Tapulikaupungintiellä operaation, jossa etsittiin ryöstöstä epäiltyä. Mies tavoitettiin kello kuuden jälkeen yksityisasunnosta.

