Moottoriurheilun sinivalkoiset menestyslajit ralli ja F1 ovat keskenään hyvin erilaisessa tilanteessa. Rallista voi hyvällä syyllä odottaa suomalaismenestystä vielä yli 10 vuoden päästäkin, mutta F1:ssä kaikki on toisin.
LUE MYÖS: Valtteri Bottaksen ajanviettoaihe kääntyi hilpeäksi sanailuksi – ”Mitä sä oot ajanut?”
Suomea edustaa rallin MM-sarjassa harvinaisen, jopa poikkeuksellisen nuori kuljettajakolmikko. Esapekka Lapilla on ikää 29 vuotta, hänen M-Sport-tallikaverillaan Teemu Sunisella 26. Toyota-sensaatio Kalle Rovanperä on vasta 19-vuotias.
F1:n puolella Kimi Räikkönen, 40, on ollut jo vuosikaudet sarjan vanhin kuljettaja, ja viime kesänä 30-vuotisjuhliaan viettänyt Valtteri Bottaskin on 20 kuljettajan joukossa seitsemänneksi vanhin. Moottoriurheilupiireihin on hiipinyt pelko siitä, mitä heidän jälkeensä tapahtuu.
Mistä löytyy seuraava suomalainen F1-kuljettaja?
– Se, että meillä on paljon karting-harrastajia, jotka pärjää Euroopassa ja ulkomailla, on ainoa reitti. Sitten on ne seuraavat askeleet, kun mennään formuloihin. Se on toinen tarina, mutta kartingista se kaikki lähtee, AKK:ssa kartingin ja rata-autoilun lajipäällikkönä toimiva Henri Karjalainen sanoi keskiviikkona C Moren Urheilusuora-ohjelmassa.
Autourheilussa – miksei urheilussa yleisemminkin – on kyse myös paljon muusta kuin lahjakkuudesta. Mitä kovempiin sarjoihin mennään, sitä enemmän tarvitaan esimerkiksi rahaa.
– Vuosibudjetissa saatetaan puhua sadoista tuhansista, jopa miljoonasta eurosta. Me lajiliittona emme ole siihen kykeneväisiä, vaan se, millä tuemme, on valmennuspuoli. Kun mennään formuloihin, siinä tarvitaan kummisetiä. Nämä meidän entiset F1-kuljettajat ovat ovenavaajia, managereita ja suosittelijoita. Toivotaan, että Valtteri, Kimi, () ja () ovat siinä vaiheessa avaamassa ovia, koska silloin tulee yleensä seinä vastaan.

