Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mistä Fordin huippuvauhti on löytynyt? Teemu Suninen: Kai se tulee siitä, kun on tarpeeksi kettuiltu

1:33Rengasrikko pilasi Latvalan kisapäivänPerjantain kooste: Rengasrikko pilasi Latvalan päivän.
Julkaistu 30.03.2019 07:14
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Ford-kuljettajat ovat olleet vahvassa vireessä perjantaina käynnistyneessä Korsikan MM-rallissa.

M-Sport-tallin Elfyn Evans painelee Ford Fiesta WRC:llä koko kisan kärjessä avauspäivän erikoiskokeiden jälkeen. Evansin tallikaveri Teemu Suninen kilpailee vasta ensimmäistä kertaa WRC-autolla haastavassa asvalttirallissa, mutta suomalainen on kisassa komeasti viidentenä kuuden ajetun pätkän jälkeen.

Ennakkoon povattiin, ettei Fordilla ole asiaa varsinkaan Citroenin ja Toyotan vauhtiin. Mutta toisin kävi perjantaina. Citroenin Sebastien Ogierin ja Esapekka Lapin vauhti oli hukassa, ja Toyota-kuskeista ainoastaan Ott Tänak on pysynyt Evansin kannoilla. Tänak on rallissa toisena 4,5 sekunnin päässä Evansista, joka voitti puolet perjantain pikataipaleista.

Teemu Suninen keksi teorian sille, mistä Fiestaan on löytynyt huippuvauhti.

- Kai se tulee siitä, kun on tarpeeksi kettuiltu, ettei Fordista ole enää mihinkään, Suninen naureskeli.

- Olemme tehneet hyvää työtä tähän mennessä. Meillä on hyvät säädöt, ja auto pelittää hienosti, joten voi ajella hymyssä suin. Testasimme yhdessä kaksi päivää ja jaoimme avoimesti tietoa. Se ei tunnu olevan huono vaihtoehto, Suninen lisäsi.

Suninen oli nopein suomalaiskuljettaja perjantaina. Citroen-pilotti Lappi ajaa seitsemäntenä 15 sekunnin päässä Sunisesta, ja Toyotan Jari-Matti Latvala putosi puolestaan yli kolmen minuutin päähän kärjestä rengasrikon vuoksi.

- Emme ole tulleet tänne ajamaan Suomen mestaruuksista, mutta onhan se ihan mukavaa olla paras suomalainen. Tämä oli minulle ennakkoon vaikea ralli, en ole täysin omalla vahvuusalueella hitaalla asvaltilla. Mutta olen nauttinut ajamisesta, Suninen sanoi.

Lauantaina Korsikalla on ohjelmassa rallin pisin päivä, jonka aikana ajetaan lähes 175 erikoiskoekilometriä. Erityishaasteena on kahteen kertaan ajettava Castagniccian pikataival, jolla on mittaa peräti 47 kilometriä.

- Lauantain pätkät ovat kaikille muille kuljettajille jollain tapaa tuttuja, joten saa nähdä, miten se vaikuttaa. Lähdetään tekemään paras mahdollinen suoritus, Suninen suunnitteli.

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvala kehuu MM-rallin suuryllättäjää – "Onhan se huikea suoritus"Teemu Suniselta kova hyökkäys Suomen MM-rallissa – ”Tultiin limiitillä”Tuoko Teemu Suninen valoa vaisuun suomalaiskauteen? – "Kakkossijakin kiinnostaa"Jari-Matti Latvala kaasuttaa kärkikolmikossa – suomalaistähdellä yllättävä ongelma: "Ei koskaan aiemmin"Teemu Suninen: Ei me olla tänne tultu Suomen mestaruuksista ajamaanLappi löysi syyn Toyotan vaikeuksille – "Tulee valitettavasti jatkumaan"
RalliTeemu SuninenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta