Jääkiekkoliiga KHL:n kiinalaisjoukkueesta Kunlun Red Starista ei löydy tällä hetkellä yhtään kiinalaispelaajaa. Kaksoiskansalaisia on kyllä, mutta näissäkin tapauksissa juuret ovat perinteisillä kiekkomarkkinoilla. Kunlunin seurajohdosta ei lähdetä kiertelemään ongelmakohtaa.
Kiinassa jääkiekkoa yritetään kasvattaa muun muassa KHL-projektin avulla. Kunlun Red Starin ensimmäisellä KHL-kaudella seuran kokoonpanossa vieraili vielä kiinalaissyntyisiä pelaajia. Nyt Kiinan lippu esiintyy vain muutamien kaksoiskansalaisuuksien kautta.
Suomessa Jokereiden järjestämässä seminaarissa vieraillut Kunlunin hallituksen puheenjohtaja Zhao Xiaoyu myöntää suoraan sen, että KHL:n korkea pelillinen taso näkyy seuran kokoonpanossa.
- Olisi mahtavaa nähdä aivan täysin kiinalaisia pelaajia tällä tasolla, mutta on pakko olla realistinen, Xiaoyu sanoo MTV Sportille.
- Erityisesti miesten tasolla jääkiekko oli pitkään pahasti marginaalissa Kiinassa. Toki joissakin tapauksissa jotkut pelaajat ovat menneet aikaisessa vaiheessa Pohjois-Amerikkaan, jossa he ovat päässeet kovatasoisen harjoittelun pariin. IIHF taas on mahdollistanut sen, että jos joku pelaaja pelaa kaksi vuotta samassa joukkueessa ja tietyssä maassa, niin hänellä on mahdollisuus saada sen maan kansalaisuus. Tuo on tietenkin yksi tapa saada hyviä pelaajia, Xiaoyu viittaa malliin, jota muun muassa Kazakstan ja Valko-Venäjä ovat viljelleet kansainvälisessä jääkiekossa jo tovin ajan.
- Mutta jos haluamme kasvattaa kiinalaispelaajia korkealle tasolle, niin ei siinä puhuta mistään yhden yön kasvutarinasta. Se on pitkä tie. KHL:ssä peli on niin laadukasta, että sen kanssa pitää olla täysin rehellinen, Kunlun-pomo myöntää.
Xiaoyu pitää yllä optimistia, viitaten valoiseen tulevaisuuteen.

