Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru järjesti tänään tiedotustilaisuuden maskikohuun liittyen. Kiuru totesi tilaisuudessa, että ei ole koskaan elämässään ollut vaikeammassa paikassa kuin keväällä ja nyt.
MTV:n toimittaja Ossi Rajala kysyi tiedotustilaisuudessa, että onko jälkikäteen noussut esiin sellaisia asioita, jotka olisi pitänyt maskien suhteen tehdä keväällä toisin.
Ministeri Kiuru aloitti pitkän puheenvuoron siitä, että jälkiviisaana asiantuntijat olisi pitänyt jalkauttaa keskustelemaan tiiviimmin maskeista ja niiden perusteista.
Hän huomautti, että täytyy muistaa, missä ajassa keväällä liikuttiin.
– Silloin ihmisellä vuorokaudessa oli kaksi työpäivää. Ei yhtä. Me teimme aamusta yöhön työtä. Ja kun te näette tämän sosiaali- ja terveysministeriön hallintoalan joukkueen, niin ei tätä ole tätä joukkoa niin valtavasti, että nämä ihmiset olisivat venyneet kaikkeen.
Kiuru sanoi, että kyse on sekä sosiaali- ja terveysministeriön, THL:n sekä muiden laitosten työstä ja arvokkaasta panoksesta, jota korona-aikana on annettu.
– Siellä ei myöskään virkakunta ole mitannut työpäiviensä aikaa ja määrää vaan tämän kansakunnan eteen on painettu töitä hiki hatussa. Me teimme silloin todella pitkiä päiviä, että nämä valmiuslait saatiin käyttöön.

