Milloin viimeksi pesit harjasi? Etova video näyttää, miksi säännöllinen puhdistus kannattaa

Siivoamista rakastava Jessica Haizman järkytti ihmisiä TikTok-videollaan, joka näyttää hiusharjassa piilevän lian.
Kuinka usein puhdistat hiusharjasi?
Ei, tällä ei tarkoiteta harjasta hiuksien nyppimistä pois, vaan oikeaa pesemistä.
TikTok-käyttäjä Jessica Haizmanin mukaan hiusharjat tulisi pestä kunnolla kahden viikon välein, kertoo Mirror. Nainen jakoi palvelussa videon, jolla hän näyttää harjassa piilevän lian.
Jos video ei näy, voit katsoa sen tästä.
Jessica kertoo videolla aloittavansa harjan putsaamisen hiusten irrottamisella. Hän täyttää lavuaarin vedellä ja lisää joukkoon ruokasoodaa sekä shampoota. Tämän jälkeen Jessica upottaa hiusharjat seokseen ja jättää ne sinne puoleksi tunniksi.
Videolla näkyy, kuinka vesi muuttuu ruskeaksi lähes heti. Jessica kertoo, että ei värjää hiuksiaan tai käytä tuotteita, joista veden väri voisi johtua.
Lopuksi hän huuhtelee harjat ja jättää ne kuivumaan.
”En ole koskaan puhdistanut harjaani”
Videota on katsottu yli viisi miljoonaa kertaa ja se on kerännyt satoja tuhansia tykkäyksiä. Monet kertovat kokevansa ällöttäväksi sen, kuinka paljon harjoista irtoaa likaa.
– Voi luoja… Minulla on ollut sama harja viimeiset 10–15 vuotta, eräs käyttäjä kommentoi.
– Voi luoja, en ole ikinä ajatellut tätä. Teen tämän nyt heti, toinen käyttäjä kirjoittaa.
– En ole koskaan puhdistanut harjaani, kolmas käyttäjä tunnustaa.
Jotkut kommentoijat muistuttivat myös käyttämään varovaisuutta harjojen pesemisessä, jotta harjan tyynyn taakse ei kertyisi hometta.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähde: jessicahaizman/TikTok, Mirror
Uusimmat
-
17:28
Mahtava maali! Valtteri Filppula ohjaa Mikael Granlundin loistopassista
-
17:17
Massiivinen amerikkalaisalus tulee etelärannikolle turvaamaan Suomen teollisuuden kaasunsaantia
-
17:08
Etelä-Koreassa valtava räjähdys öljynjalostamossa – ainakin yksi kuoli, yhdeksän ihmistä loukkaantui
-
17:04
Mikael Granlundilta huikeat kiemurat - britti solmuun ja namusyöttö lapaan
-
17:03
KRP: Olkiluodon ydinvoimalan alueella on sukellettu ilman lupaa
-
16:55
Nyt on hämmentävää! Uskoisitko, että nämä "esineet" ovat oikeasti kakkuja?
-
16:50
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
16:48
Konkaripuolustaja tulittaa viivalta Leijonat kahden maalin johtoon
-
16:35
Leijonat siirtyy johtoon – MM-kisadebytantti iskee hurjan myrskyaallon jälkeen
-
16:34
F1-harjoituksissa tapahtui: virolaiskuski tutkintaan ensiesiintymisellään – myös Alonson ja Hamiltonin välillä kipinöi
-
16:23
FC Interin ja tähtipelaajan rahariidassa uusi käänne – seura maksanut korvauksista vain osan
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
16:09
Azov-pataljoona: Sotilasjohto on määrännyt, että Mariupolin puolustaminen on lopetettava – MTV seuraa sotaa
-
15:58
Tutkija: Venäjän ilmoitus uusista tukikohdista maan länsirajalla odotettu – "Käytännössä ei ole välttämättä mitään merkitystä"
-
15:52
Poliisi: Joensuun karhuhavainto virheellinen – todennäköisesti kyse oli ”alueella liikkuneesta maastopukuisesta henkilöstä”
-
15:49
MTV seuraa: Joel Armian vuoro – Leijonat jo 4–0-johtoon
-
15:46
Archer ei kyennyt vammansa vuoksi leikkimään leluillaan, kunnes yksi laite muutti kaiken – katso koskettava video
-
15:38
MTV seuraa: Portugalin MM-rallissa käsillä uskomaton rengasfarssi – "Aika hiljaiseksi vetää"
-
15:30
Norjassa puukotus lukion lähellä: Ainakin kolme haavoittunut, epäilty ja yksi uhreista olivat naimisissa
-
Lataa lisää