Millaiset korut sopivat Linnan juhliin? Ammattilaiset kertovat!
Vuoden Kultasepäksi valittu Carina Blomqvist kertoi AVAlle vinkkinsä, millaiset korut sopivat parhaiten esimerkiksi hienompiin juhliin. Tapakouluttaja Kaarina Suonperä puolestaan kertoo etikettisäännöt Linnan juhliin.
Osana Linnan juhlien pukuloistoa edustavat näyttävät, juhlaan sopivat korut. Vuoden Kultaseppä 2012 Carina Blomqvist painottaakin, että korut tulisi valita huolella aina tilaisuuden luonteen mukaan. Hän kuitenkin toivoisi enemmän rohkeutta juhlakoruihin.
– Linnan juhlien pukujen mukaan kuuluisivat ehdottomasti näyttävät korut. Monesti paljas kaula-aukko ilman korua näyttää erittäin tylsältä, eikä tuolloin kokonaisuus ole täydellinen, Blomqvist kuvailee.
Naisellista ja romanttisista koruistaan tunnettu Blomqvist muistuttaa, että myös hopeasta saa upeita juhlakorukokonaisuuksia. Hänen mukaansa yksinkertaistakin pukua voi tuoda hyvin esille esimerkiksi näyttävillä korvakoruilla, kaula- tai rintakorulla.
– Joulukuuseksi ei kuitenkaan kannata itseään koristaa! Blomqvist painottaa.
Myöskin vaate- ja korusuunnittelija Marja Suna kehottaa miettimään, millaiset korut ylleen juhlatilaisuudessa laittaa.
– Täytyy ajatella kokonaisuutta. Korulla täytyy olla hyvä tausta. Koru voi kohentaa koko pukeutumista, mutta senkin voi valita virheellisesti, Suna kuvailee.
Korujen tiukka ja näyttävä etiketti
Tapakouluttaja Kaarina Suonperä painottaa seuraamaan Linnan juhlien etikettiä myös korujen saralla.
– Naisten tulisi käyttää Linnan juhlissa nimenomaan aitoja koruja. Meillä ei kaikilla ole kymmeniä sellaisia, mutta ylleen voi valita sen ainoan – tai vaikka isoäidiltä, äidiltä tai kummitädiltä lainatun.
Linnan juhlissa ei saisikaan näkyä tilpehööriä, rihkamaa tai lasia.
– Itsenäisyyspäivänä nähdään paljon strassikoruja, jotka ovat köyhän tytön timantteja. Tarvitseeko niitä pitää juuri itsenäisyyspäivänä yllä? Suonperä miettii.
Kaarina Suonperä toivoisikin näkevänsä Linnan juhlissa suomalaisten suunnittelemia, aitoja arvokoruja.
– Esimerkiksi Kalevala Korut ovat ikiaikaisia ja kertovat omasta kulttuuristamme paljon. Pronssisina ne eivät ole iltapukuun sopivia eivätkä juhlapukukoruja, mutta hopeisina ja kultaisina ne käyvät, Suonperä kertoo.
– Toivon, että oltaisiin sen verran isänmaallisia, että käytettäisiin nimenomaan suomalaisia koruja itsenäisyyspäivän juhlallisuuksissa. Meillä on niin paljon hyviä korusuunnittelijoita.
Kunniamerkkien ja rintakorujen paikka
Kaarina Suonperä muistuttaa myös kiinnittämään huomiota kunnianmerkkien sijaintiin: niitä ei voi vain lätkäistä rintaan muina miehinä.
– Jos on kunniamerkkejä, eli presidentin myöntämiä arvomerkkejä, on niiden paikka kahdeksan senttiä olkasauman alapuolella ja vasemmalla puolella. Silloin se lepää rinnan päällä. Uimamaisterin arvomerkkihän ei ole kunniamerkki, joka puettaisiin Linnan juhliin! Suonperä vitsailee.
Korusuunnittelija ja kultaseppä Carina Blomqvist kertoo toivovansa näkevänsä tulevaisuudessa lisää rintakoruja: hän ei omien sanojensa mukaan keksi kovinkaan monta tilaisuutta, mihin kyseinen koru ei sopisi. Kaarina Suonperä neuvoo, missä rintakorun oikea paikka piilee:
– Jos on rintakoru, sen paikka on ylempänä, ei rinnan päällä. Kun korun nostaa, myös leuka ja ryhti nousee. Muistan pikkutyttönä seuranneeni kuningataräitiä. Kiinnitin huomiota siihen, että rintakorun paikka muuttui vuosien myötä. Hänkin nosti leukalinjaansa rintakorun avulla!
Seuraa Linnan juhlia Mert Otsamon ja hiusstylisti Tom Wennerstrandin kanssa. Livekommentointi 6.12. klo 18 alkaen www.mtv3.fi/linnanjuhlat -sivustolla!
AVA
Pääkuva Lehtikuva: Björn Weckströmin Lapponia Jewelrylle suunnittelema Planetaariset laaksot -kaulakoru.
Kuvat: Carina Blomqvist, Kalevala Koru
Uusimmat
-
23:52
Sarkozy sanoi harkitsevansa vetoomusta Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen korruptiotuomiosa vuoksi
-
23:52
Pormestariksi pyrkivä Vartiainen ei tunnista kokoomuksen ristiriitoja: "Kaikki saavat olla niin konservatiiveja tai liberaaleja kuin haluavat"
-
22:49
Leijonat-sentteriltä jäätävä liigapaluu: 1+3 – katso kierroksen kaikki maalit
-
22:28
Arviot jo kaksi viikkoa sairaalassa viettäneen prinssi Philipin tilasta synkkenevät – "Henkilökunta ja kuninkaallinen perhe rukoilevat yhdessä"
-
22:23
HPK palasi vakuuttavalle tielle – Ilves-luotsi Jouko Myrrältä ytimekäs murjaisu
-
22:13
Miten kirjekuoren sisällön voi lukea avaamatta sitä? Uusi tekniikka mahdollisti yli 300 vuotta vanhan sinetöidyn kirjeen lukemisen
-
22:04
Kärpät teki hurjan nousun sijaisjohdon alla – Mikko Mannerin paluu päättyi pettymykseen
-
21:54
Sarjakärki Lukkoa riivaa mystinen haaste – "Pelaamaan alettiin, kun oli pakko"
-
21:38
Poliisi etsii Turussa kadonnutta 11-vuotiasta Oskua: Kuva julki
-
21:37
Jelena Välben verenpaine tapissa venäläishiihtäjän käytöksen takia: "Olemme ottaneet puhelimet ennenkin pois!"
-
21:25
Ainakin 15 kuoli tuhoisassa kolarissa Kaliforniassa, 8-paikkaiseen katumaasturiin ahtautui liki 30 ihmistä: Katso video turmapaikalta
-
21:21
Marin Ylelle: Tartuntatautilakia syytä täsmentää, taustalla Avin ja STM:n erimielisyys – Kiuru varoittaa, että koronan tahti on Suomessa nyt ennenkokematon
-
21:17
Kiinaa pyydetään lopettamaan koronan peräaukkotestit, joilla etsitään "hiljaisia kantajia" – amerikkalaisdiplomaatit testattiin peräaukosta vahingossa, Kiina puolustautuu
-
21:16
Suomeen saapui viime viikolla laivalla yli 6000 ammattikuljettajaa, joilta ei vaadittu koronatestiä – matkustajat hämillään, miten ja ketkä Suomeen pääsevät
-
21:13
Mentalisti Noora Karma avautuu Pippa Laukalle: "Älä sano tätä muille..."
-
21:06
Valko-Venäjän oppositiojohtajaa uhattiin vankilalla ja lasten huostaanotolla – Svjatlana Tsihanouskaja pyytää Suomea Valko-Venäjän opposition avuksi
-
21:05
Kärpille harvinainen tappio – SM-liigakierroksella karut murskalukemat
-
20:48
MM-hiihtojen erikoisuus oli yllättää Krista Pärmäkosken: "Piti huutaa jo hyvissä ajoin"
-
20:25
SM-liigassa viritellään murskajaisia – maalitykki sortui sikailuun, Pelicans iskenyt jo viidesti
-
20:21
Kustannustuen suosio kasvoi yli 40 prosenttia toisella hakukierroksella
-
Lataa lisää