Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi Vastaamo-syytetty sai näpytellä läppäriä oikeudessa? Kivimäen avustajalta paljastus pelaamisesta

0:52Miksi Julius Kivimäellä on tietokone oikeudessa? Avustajalta paljastus pelaamisestaMiksi Julius Kivimäellä on tietokone oikeudessa? Avustajalta paljastus pelaamisesta, katso video.
Julkaistu 29.02.2024 06:20
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Suomen suurimman verkkorikosvyyhdin pääepäilty, Julius Kivimäki, on saanut käyttää miltei koko oikeudenkäynnin ajan tietokonetta vankilassa ja oikeussalissa. Tutkintavangeille ei yleensä tällaista mahdollisuutta anneta. Miksi siis Kivimäelle?

Kivimäen käyttämä tietokone on viranomaisten omaisuutta. Puolustusasianajajan mukaan tietokone on ollut syytteisiin puolustautumisen näkökulmasta täysin välttämätön. 

Kivimäen käytössä olevassa tietokoneessa ei ole internetiä. Mutta jotain muuta koneelta löytyy.

– Siinä on ainakin yksi peli, jota olen nähnyt hänen välillä pelaavan, puolustusasianajaja Peter Jaari paljastaa MTV uutisille.

Katso jutun alussa olevalta videolta, mitä peliä Kivimäki on pelannut toisinaan läppärillään myös oikeussalissa.

Läppärillä esitutkintamateriaalia

Jaarin mukaan Kivimäki käy kannettavaltaan läpi esitutkintamateriaalia, komentorivejä ja muuta.

– Hänellä on ollut tietokoneet käytössä loppusyksystä saakka, jolloin saimme nämä väenvängällä hänelle hommattua, Jaari kertoo.

– Hänellä oli aiemmin myös toinen iso pönttö, jossa oli kaikki palvelinmateriaali. Sitä hänellä ei ole enää.

Syyttäjän mukaan Kivimäellä on oikeussalissa kannettava tietokone, koska asian käsittelyssä on pyritty toteuttamaan epäillyn oikeuksia hyvin pitkälle.

– Hänelle on annettu kone, jossa on esitutkintamateriaalia ja lisäksi hän pystyy tekemään muistiinpanoja. Lisäksi tätä materiaalia on ollut vankilassa hänen käytössään, jotta hän voi tutustua siihen oikeudenkäynnin aikana, kertoo aluesyyttäjä Pasi Vainio MTV Uutisille.

Lue myös: MTV:n tiedot: Kivimäki oli poliisin seurannassa piileskelynsä aikana – nautiskeli hotellin baarissa

Miksi Julius Kivimäki päätyi piilottelemaan poliisilta? Näin vastaa asianajaja

Lisää aiheesta:

Syyttäjä perustelee: Näistä syistä Julius Kivimäki on Vastaamo-kiristäjäVastaamo-syyttäjät koostavat tänään teknistä näyttöpalapeliä todistaakseen Julius Kivimäen kiristäjäksiJulius Kivimäki saapui oikeuteen vapaalta: "Väitteet karkaamisestani ovat tekaistuja"Julius Kivimäen asianajaja paljastaa, miksi Vastaamo-syytetty nauroi vapautuessaanAsianajaja: Vastaamo-murrosta syytetty Kivimäki ahdistunut tutkintavankeudessaMTV:n rikostoimittajat ihmettelevät hymyilevän Vastaamo-tietomurrosta epäillyn käytöstä: "Kuulustelut etenevät, hän rupeaa pehmenemään – tiili rupeaa puremaan"
VastaamoRikosepäilytTietomurrotEspooRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vastaamo
  • to15:12
    Rikos

    Tästä syystä Aleksanteri Kivimäki vapautui jo nyt

  • to13:15
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki pääsi vapaaksi – "Hyvältä tuntuu, osasin odottaa tätä"

  • ti12:33
    Hovioikeus

    Vastaamo-vyyhdin Aleksanteri Kivimäkeä vaaditaan vapautettavaksi: "Tuomio on aika pitkälle lusittu"

  • 5.9.06:17
    Rikos

    HBO-dokumentti Julius Kivimäestä julki – tekijät kertovat, miksi rikolliselle Vastaamo-hakkerille annetaan julkisuutta

  • 19.8.09:51
    Hovioikeus

    Vastaamo-oikeudenkäynti alkoi hovioikeudessa: Aleksanteri Kivimäki saapui paikalle vankilasta