Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Miksi Räikkönen ei käyttänyt nopeinta rengasseosta ratkaisuhetkillä? Näin Kimi perustelee valintansa

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 13.05.2018 08:46

MTV SPORT

Kimi Räikkönen teki Espanjan GP:n aika-ajon kolmannen osion viimeisen vetonsa soft-rengasseoksella, joka ei ole pehmein – eikä näin ollen periaatteessa nopein – tarjolla olevista seoksista.

Espanjan F1-viikonloppu
C Morella!

Sunnuntai: Espanjan GP klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 14.30!

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!

Räikkönen kuitenkin kommentoi C Moren haastattelussa, että soft ja supersoft seokset tuntuivat vauhdin kannalta varsin samankaltaisilta.

Räikkönen teki ensimmäisen Q3:n aikakierroksensa supersofteilla, jotka ovat pehmein Barcelonassa tarjolla oleva rengasseos. Siitä ei kuitenkaan tullut kunnon tulosta. Räikkönen nosti itsensä neljänteen lähtöruutuun soft-renkailla tekemällään kierroksella.

- Q3:ssa ensimmäisellä yritykselläni supersofteilla tein virheen ykkösmutkassa ja ajoin leveäksi. Se luonnollisesti vaikutti kierrokseeni. Siinä vaiheessa olin tilanteessa, jossa minulla ei ollut mitään hävittävää, joten päätimme kokeilla jotain erilaista. Soft-renkaat tuntuivat varsin hyviltä Q2:ssa, joten päätimme kokeilla niitä viimeisellä vedollani. Pystyin lopulta tekemään kelvollista työtä, mutta emme tietenkään ole tyytyväisiä tulokseen, Räikkönen kommentoi.

Myös Räikkösen tallikaveri Sebastian Vettel ajoi parhaan aika-ajokierroksensa soft-renkailla.

Rengastoimittaja Pirelli on ohentanut kumin kulutuspintaa 0,4 millimetrillä täksi viikonlopuksi. Vettel sanoo huomaavansa eron edelliseen.

- Minulla ei ollut hyvää tuntemusta renkaista, jotka ovat olleet erilaisia koko viikonlopun. Vaikka ne näyttävät samalta, ovat ne kovempi. Se on kuitenkin sama kaikille, Vettel kommentoi.

Eturivin vallanneet Mercedes-kuljettajat Lewis Hamilton ja Valtteri Bottas ajoivat parhaat aikansa supersofteilla. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas kumosi heti salaliittoteoriat – suomalainen teki kohtalokkaan valintavirheenLewis Hamilton halusi toisen taktiikan, mutta Mercedes torppasi aikeet – Valtteri Bottas kertoi mielipiteensäMiksi Valtteri Bottakselle ei annettu Red Bullin voittoreseptiä? Mercedes perustelee tappioon johtanutta ratkaisuaan: "Keskustelimme mahdollisuudesta"Kääntyykö Mercedeksen aika-ajon uhkapeli kisassa vastaan? – Valtteri Bottas: "Jos olisi ollut vauhtia"Vettel hämmentyi renkaista: "Ajattelin meidän vielä parantavan"Hamilton rataennätyksestään: Viikonlopun huonoin suoritukseni
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"