Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi autokouluissa ei ajeta sähköautoilla? Asiaan on yksinkertainen syy

2:08Ajokorttilaki ei kannusta vähäpäästöiseen autoiluunKatso uutisraportti: Autokoulujen oppilaat haluavat suorittaa ajokokeen manuaalivaihteisella autolla, jotta saavat jatkossa ajaa sekä manuaalivaihteista että automaattivaihteista autoa.
Julkaistu 07.02.2022 07:17
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Liikenteen päästövähennystavoitteista huolimatta autokouluissa ajellaan edelleen pääosin manuaalivaihteisilla polttomoottoriautoilla. Syy manuaalivaihteiden käyttöön löytyy ajokorttilaista.

Jos kuljettajatutkinnon suorittaa automaattivaihteisella autolla, saa tällä hetkellä jatkossa ajaa vain automaattivaihteisia autoja. Autokoululiitto haluaisi, että erityisehto poistettaisiin. Liikenneministeriön mukaan muutos pitäisi tehdä EU-direktiiviin.

Autokouluissa ajellaan edelleen pääasiassa manuaalivaihteisilla autoilla ja valtaosa ajokokeista suoritetaan niillä. Syy on yksinkertainen. 

– Asiakas mieluummin valitsee manuaalivaihteisen auton, koska tällä hetkellä, jos menet ajokokeeseen automaattivaihteisella autolla, niin saat ajokorttiin merkinnän 78, joka rajaa ajo-oikeutta pelkästään automaattivaihteisiin autoihin, selittää Suomen Autokoululiiton varapuheenjohtaja Hanne Huhtala.

Autokoulu, ajo-opetus, liikenne
Autokoulut eivät ole juuri hankkineet sähköautoja, koska oppilaat ajavat mieluummin manuaalivaihteisilla autoilla.MTV

"EU-direktiivi velvoittaa tähän"

Autokoululiitossa toivotaan, että ehto poistettaisiin pikimmiten. Liikenneministeriön mukaan muutos pitäisi tehdä EU-tasolla.

– Meidän käsityksemme on se, että EU-direktiivi nimenomaan velvoittaa tällaisen erityisehdon merkitsemistä B-luokan ajokorttiin. Suomi on ollut aiemmin aloitteellinen, että tämä erityisehto voitaisiin sieltä poistaa, mutta tällä hetkellä käsitys on se, että direktiivi velvoittaa, toteaa yksikön johtaja Pyry Takala liikenne- ja viestintäministeriöstä.

Koska asiakkaat haluavat ajaa manuaalivaihteisilla autoilla, autokouluihin ei ole juuri hankittu täyssähkö- tai hybridiautoja.

– Se kysyntä pitäisi muuttaa ensin, jotta se olisi kannattavaa ja ekologista hankkia uudempi auto, jotta sillä olisi sitä käyttöastetta enemmän, pohtii Huhtala.

"Joillakin mailla on eri tulkinta"

Saksassa ja Tanskassa rajoitus on jo poistettu.

– Joillakin muilla mailla ilmeisesti on joko eri tulkinta tästä direktiivistä tai sitten he ovat sisällyttäneet ajotutkintoon sellaisia osioita, joissa ajetaan myös manuaalivaihteisella autolla, perustelee Takala.

Raskaan liikenteen osalta sääntöä on jo höllennetty.

– Se muuttui niin, että jos olet ajanut B-kortin manuaalivaihteilla ja hankit vaikka BE- tai C-korttia, niin silloin voit ajaa loput ajokortit automaattivaihteisella autolla ilman, että tulee erityisehtoa ajokorttiin, kertoo Huhtala.

Ilmanlaatu, pakokaasutAutokoululiitto toivoo, että ajokorttilakia muutettaisiin pikaisesti niin, että kaikki ajokokeen läpäisseet saisivat ajaa myös manuaalivaihteista autoa, vaikka ajokoe olisi suoritettu automaattivaihteisella autolla.MTV

"Kaikki päästövähennyskeinot käyttöön"

Autokoululiiton mukaan erityisehdon poisto auttaisi myös päästövähennystavoitteiden saavuttamisessa. Hallituksen tavoitteen mukaan liikenteen päästöt pitäisi puolittaa vuoteen 2030 mennessä. 

– Me uskotaan, että kun asiakas valmiiksi ajaisi ekologisella autolla, niin kynnys hankkia sellainen myös kotiin tai tulevaksi autoksi laskisi, uskoo Huhtala.

– On aika vaikea arvioida, mikä sen käytännön merkitys olisi, mutta tottakai sillä on siinä mielessä merkitystä, että kaikki meillä käytössä olevat keinot liikenteen päästöjen vähentämiseksi kannattaa tietenkin käyttää, linjaa Takala.

EU-komission ehdotusta ajokorttidirektiivin uudistamisesta odotetaan tämän vuoden lopulla.

Lisää aiheesta:

Ajoitko ajokokeen automaattivaihteisella autolla? Käsittelyssä uusi linjaus koskien ajokorttiin tulevaa merkintää: "Saisimme parempia kuljettajia..."Yhä useampi auto on automaattivaihteinen – autokouluissa vaihdellaan silti vaihteitaAjokortin erityisehto 78: Onko tässä enää mitään järkeä? – "Olisi pitänyt puuttua jo 10 vuotta sitten"Opetusluvalla suoritettujen ajokorttien suosio tuplaantui, hylsyjen määrä kasvussa – näin ajokorttilain uudistus näkyy käytännössäAjokortin voi ajaa sähköautolla, mutta silloin korttiin lätkäistään erikoisehto 78 – kansanedustaja: "Lain tulisi olla teknologianeutraali"Vieläkö autokouluissa opetetaan ajamaan vain manuaalivaihteisella autolla? Entä onko "automaattikortista" jotain haittaa tänä päivänä?
AutokouluKotimaaLiikennePäästötAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autokoulu
  • 21.10.11:12
    Liikenneturvallisuus

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille

  • 25.5.15:15
    Liikenne

    Tätä mieltä tuoreet kuljettajat ovat ajo-opetuksesta – ihan kaikki ei vakuuta

  • 26.4.07:33
    Liikenne

    Ajopelkoinen Fanni uskaltautui auton rattiin vuosien tauon jälkeen – näin kävi

  • 7.4.19:01
    Liikenneonnettomuudet

    Autokoulukonkari: Nuori kuski voi kokea hengenvaarallisen yllätyksen, kun vauhti kiihtyy

  • 10.07.202416:25
    Liikenne

    Tämän asian autokouluope haluaisi kuskien muistavan: "Ei voi liikaa muistuttaa"