Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mikael Forssell Englannin maajoukkueen kohtelusta oman maan mediassa: "Sanoja ei paljon säästellä"

Englannin jalkapallomaajoukkue. Kuvassa keskellä päävalmentaja Gareth Southgate.
Englannin jalkapallomaajoukkue. Kuvassa keskellä päävalmentaja Gareth Southgate./All Over Press
Julkaistu 18.06.2018 11:43

Feliks Heikkinen

Englantia seurataan erityisen tarkkaan jälleen kerran jalkapallon MM-kisoissa Venäjällä. Totutusti maan joukkue saa paljon huomiota oman maan medialta. 

Videolla Tulosruudun raporttia eilisestä kisapäivästä. 

Englannin jalkapallomaajoukkue on tarkassa syynissä jo reilusti ennen kisojen alkua. Maassa suurimman osan urastaan pelannut Mikael Forssell kertoo, että sapiskaa tulee herkästi, mikäli tulos ei miellytä. 

– Siellä ei paljoa sanoja säästellä. Ollaan valmiita nostamaan syntipukkeja esille. Aika nopeasti valmentaja saa syytökset niskaansa, Forssell kertoi MTV Sportin haastattelussa.

LUE MYÖS: Maradona avasi sanaisen arkkunsa, ripitti kovalla kädellä Argentiinan valmentajaa – "Häpeällistä"

Englannin jalkapalloliitto loi strategian ennen Gareth Southgaten nimeämistä päävalmentajaksi. Sen mukaan päätavoite olisi vasta vuoden 2022 Qatarin MM-kisoissa. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että Englanti voisi lähteä höntsäilemään Venäjän kisoihin.

– Strategian myötä paine laantuu joukkueen ympärillä, ja mahdollinen epäonnistuminen voidaan antaa anteeksi. Kuitenkaan kukaan ei halua kuulla sellaista, vaan palaute tulee olemaan sen mukaista, mikäli menestystä ei tule, Forssell toteaa.


LUE MYÖS: Viimein kentälle! Mohamed Salahin agentilta yksioikoinen viesti

Englanti on viimeksi juhlinut MM-kultaa vuonna 1966 kotikisoissaan. Se on maan ainoa MM-kulta. Maata on aikaisemmin haukuttu liian vanhaksi, tällä kertaa kasassa on yksi kisojen nuorimpia ryhmiä. 

– Mielenkiintoista mitä Gareth Southgate pystyy saamaan joukkueesta irti, olen kuitenkin skeptinen sen suhteen pystyvätkö he menevään finaaliin asti, Forssell sanoo.

– Tuntuu siltä kuin joukkue olisi täynnä haastajia, tosi moni pelaaja ei ole välttämättä seurajoukkueessaan avauskokoonpanon pelaajia. He eivät välttämättä pelaa jokaikinen viikko, mutta ovat otteillaan osoittaneet ansaitsevansa paikan maajoukkueessa. Se kertoo myös kovasta nälästä osoittaa, että he ansaitsevat pelipaikkansa myös seurajoukkueessa. Tästä voi olla joukkueelle hyötyä, mutta että joukkue etenisi finaaliin asti, siihen en usko, Forssell jatkaa.

Englanti avaa MM-turnauksensa Venäjällä maanantaina ottelulla Tunisiaa vastaan. Lohkon muut joukkueet ovat Belgia ja Panama. 

Lisää aiheesta:

Tämä on Englannin suurin ongelma – näin kritisoitu joukkue voi vielä voittaa EM-kisat: "Ehdottomasti pitää"Suomen huippulahjakkuus Lucas Bergström, 21, viikosta toiseen Valioliiga-jätin riveissä – "Mitä vain voi tapahtua"Ruotsissa lytättiin Suomen EM-kisamahdollisuudet – menestystä niittänyt pelaajalegenda latasi yllättävän arvion MTV Urheilulle: "Siksi en halua sulkea heitä vielä pois"Huuhkajien nuoriso-osasto rehellisenä EM-rupeamasta – "Tällainen reissu on henkisesti aika kova"Huuhkajista pudonnut hyökkääjä jäi kaipaamaan selkeää vastausta Markku Kanervalta – "Voin sanoa rehellisesti, että olen kateellinen"Englannin manageri nauroi "vallankumoukselle" – pitää Valioliigaa ongelmana
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 12:01
    Valioliiga

    Tähtihyökkääjä nousi Liverpool-legendojen joukkoon

  • Eilen22:07
    Valioliiga

    Arsenal jyrää Valioliigassa – "Poikkeuksellista"

  • Eilen16:31
    Urheilu

    Se on sinetissä: suomalaisten seura nousee Ruotsissa

  • Eilen13:39
    Urheilu

    Jättiskandaali – 149 erotuomarille toimitsijakieltoa

  • pe15:34
    Futisprofeetat

    Futisprofeetat: HJK:n on vaihdettava päävalmentajaa – "Poikanen miesten joukossa"