Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mika Salo tenttasi tuomarina – Lewis Hamilton avautui oudosta tilanteesta: "Sanottiin ei vasemmalle, ei oikealle"

2018 Getty Images
Julkaistu 23.07.2018 09:05
Toimittajan kuva

Aleksis Ärje

aleksis.arje@mtv.fi

Mercedeksen Lewis Hamilton sanoo, että oli sataprosenttisen avoin, kun Saksan GP:n tuomaristo tenttasi häntä kilpailun jälkeen. Yksi neljästä tuomarista oli Mika Salo.

LUE MYÖS: Nico Rosberg hehkuttaa Saksan GP:tä ja kritisoi Sebastian Vetteliä virheestä: "Uran synkin hetki"

Kiistanalaisessa tilanteessa Hamilton leikkasi ennen varikkoa nurmialueen kautta radalle, kun Mercedeksellä oli sekaannusta, pitäisikö kuljettajan tulla varikolle vai ei.

Saksan GP:n tuomaristo, jossa Mika Salokin oli mukana, antoi Hamiltonille huomautuksen ennemmin kuin ankaramman tuomion, koska tilanne sattui turva-auton aikana, eikä vaarantanut muita kuljettajia.

– On ollut tunteellinen, jopa tunteellisin päivä. Fiilikset ovat menneet ylös-alas, Hamilton sanoi tultuaan tuomariston puhuttelusta.

– Kukaan ei halua ikinä nähdä tuomareita. Heillä on kaikista vaikein homma, koska jokainen tilanne on aina erilainen.

– He pyysivät selittämään, mitä tapahtui, ja minä oli sataprosenttisen avoin heille. Olen hyvin harvoin siellä. Entisaikoihin olin siellä useinkin, mutta nykyään en heitä näe juurikaan, Hamilton jatkoi.

– Kunnioitan sääntöjä ja tuomareiden työtä. Kävin avoimesti läpi, kuinka tilanne meni. He kuuntelivat ja näkivät, miten hämmentävä tilanne oli.

Katso myös kisan viimeinen kierros ja Hamiltonin radiokommentit:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Hamilton myöntää, ettei hän tiennyt tilanteessa, mitä tehdä – varsinkin kun tallikaveri Valtteri Bottas ajoi varikolle hänen edellään.

– Rehellisesti: ajattelin pysyä radalla, olin tyytyväinen renkaisiini. Samalla minulle sanottiin ”tule varikolle”, ja näin kun Valtteri edelläni ajoi sisään. Mietin, ovatko he varmoja asiasta, Hamilton kertaa.

– Kun olin ajamassa varikolle, tulikin käsky pysyä radalla. Olin, että ajanko vasemmalle vai oikealle? Se oli todella hämmentävä pari sekuntia, kun korviini huudettiin: ”ei vasemmalle, ei oikealle”.

– Hidastin vauhtia, ja liityin radalle niin turvallisesti kuin pystyin. Tilanne oli jännittävä, Hamilton kertoi.

Hamilton nousi Saksan GP:n voitollaan MM-sarjan kärkeen.

LUE MYÖS: Sebastian Vettel mokasi ja rysäytti ulos – takoi raivoissaan rattiaan

Katso myös Hamiltonin kisakommentit:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

George Russellilta kovaa vihjailua Valtteri Bottaksesta kammokolarin jälkeen – Toto Wolffilta mystinen lausuntoLewis Hamilton säntäsi valittamaan rangaistuksestaan – pomo tukena: "Ei koskaan sanoisi mitään, mikä ei ole totta"Lewis Hamilton kieltäytyi tottelemasta Mercedeksen määräystä – ”Miksi olisi pitänyt ottaa riski?”Nico Rosberg tykitti tuomionsa F1-kohutilanteesta – murahti isä-Kekelle: "Tiedän, mutta mitä sitten?"Lewis Hamilton joutui perustelemaan röyhkeää käytöstään – "Ei mitään ongelmaa Kimin kanssa"Lewis Hamiltonilta kovaa tekstiä Sebastian Vettelin rangaistuksesta – "Aika outoa"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen12:35
    Moottoriurheilu

    Suomalaisyritys F1-tallin sponsoriksi – näytillä jo ensi viikonloppuna

  • 10.10.06:02
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä tunnustaa hurjan faktan – Kimi Räikkösen ura esimerkkinä

  • 9.10.17:10
    MM-ralli

    Kalle Rovanperältä F1-paljastus – tältä meno näytti Red Bull -autossa

  • 9.10.10:48
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä paljastaa MTV Urheilulle: F1-sarja tähtäimessä!

  • 8.10.17:23
    Mika Häkkinen

    Mika Häkkisen hämmästyttävä F1-väite nousi esiin – "Häntä pilkattiin noista väitteistä"