Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mika Lintilä nimitettiin elinkeinoministeriksi

1:53Ministerinä aloittanut Lintilä uskoo talouskasvuun
Julkaistu 29.12.2016 14:14(Päivitetty 29.12.2016 16:51)

MTV UUTISET - STT

Tuore elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) uskoo, että uusia leikkauksia ehkä joudutaan keväällä tekemään, mutta ei merkittäviä. Numeroita hän ei kuitenkaan tässä vaiheessa ryhdy ennakoimaan.

Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) on puhunut 1-2 miljardin euron lisäleikkauksista. Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) mielestä leikkauksia ei tarvita.

– Kahteen miljardiin en usko missään nimessä, Lintilä sanoi STT:lle.

– Nyt alkaa vasta valmistautuminen puolivälitarkasteluun ja katsotaan sen jälkeen, mitä sieltä tulee, hän kertoi tiedotustilaisuudessa nimityksensä jälkeen.

Lintilä arvioi, että Suomen talouskasvu nousee ensi vuonna korkeammaksi kuin valtiovarainministeriön (VM) ennakoima 0,9 prosenttia.

– Yhtenä haasteena ja velvollisuutena koen osoittaa, että valtiovarainministeriö on väärässä. En halua uskoa niitä ennusteita. Itse uskon kovempaan kasvuun, ja sen eteen tullaan töitä tekemään.

Lintilä kertoo tavanneensa monia sijoittajia parin kuukauden aikana ja yllättyneensä, miten positiivinen ilmapiiri investointien suhteen tällä hetkellä on.

– Valtiovarainministeriöllä on aina ollut viran puolesta tuomiopasuunan soittajan rooli. Ei se sävel oikeastaan siitä ole muuttunut. Hyvä, että siellä on joku pitämässä tiettyjä linjoja ja huolen siitä, että liian löyhille suitsille valtiontalous ei lähde.

Terrafamesta neuvotellaan koko ajan 

Lintilän edeltäjältä, Suomen Pankin johtokuntaan ensi vuoden alkupuolella siirtyvältä (kesk.) jää perinnöksi pari murheenkryyniä, Talvivaaran kaivostoimintaa jatkava Terrafame ja sekä Fennovoiman tuleva ydinvoimala. 

Olli Rehniltä

Lintilä kertoo tulleensa informoiduksi molemmista erittäin hyvin ja olevansa kartalla tilanteesta.

– Terrafamesta kerrotaan heti, kun julkisuuteen on jotain kerrottavaa. Neuvotteluja käydään koko ajan.

Valtio antoi marraskuussa Terrafamen kaivostoiminnan rahoittamiseen 100 miljoonaa euroa lisää ja neuvotteluita yksityisen rahan löytämiseksi päätettiin jatkaa vuodenvaihteen jälkeenkin, jos se on tarkoituksenmukaista.

Ehdokkaista ei Lintilällä ole vielä mitään tiedotettavaa.

Ydinvoimalasta hän toistaa aiemman kantansa.

– Ydinvoimapuolella STUK (Säteilyturvakeskus) on se, joka määrittelee kaikki nämä asiat ja niistä ei tingitä yhtään.

Lintilä tunnetaan innokkaana jalkapallo- ja ravimiehenä. Ministerintyössään hän aikoo keskittyä ennen kaikkea työllisyyden parantamiseen.

– Kaikkien hankkeiden ja toimenpiteiden päällä täytyy lukea työ.

Veroasioihin erikoistunut Lintilä voitti keskustan ministeriäänestyksessä niukasti Mauri Pekkarisen. Lintilä oli pääministeri Sipilän ehdokas.  

Lisää aiheesta:

Matti Vanhanen haluaa jatkaa valtiovarainministerinä syyskuun jälkeen – "Projekti ei ole siihen mennessä tehty"Valtiovarainministeriön sisäinen budjettiriihi jatkuu – Mika Lintilä: "Talouden suurin haaste on ihmisten työllistäminen"Valtiovarainministeri muistuttaa, ettei hallituksen työllisyystavoitetta ravistettu hihasta – "Meillä ei ole mitään edellytyksiä pärjätä, jos emme saa työperäistä maahanmuuttoa kasvatettua"Lintilä Ylellä: Liikenneverkkoselvityksen lopputulos valitettava – uudet leikkaukset epätodennäköisiäMiljardien lisäsäästöt vai ei - Orpo ja Sipilä eri linjoilla?Elinkeinoministeriksi nouseva Lintilä tiukasta äänestyksestä: "Ei meillä ole jäänyt haavoja"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa

  • Eilen20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • Eilen19:03
    Sää

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia