Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miitta Sorvali toivoi nuorempana Linnan juhlien olevan enemmän Ruotsin Nobel-juhlien kaltaiset

Miitta Sorvali oli valinnut mustan asun Linnan juhlien jatkoille Hotel Kämpiin.
Miitta Sorvali oli valinnut mustan asun Linnan juhlien jatkoille Hotel Kämpiin.
Julkaistu 09.12.2023 12:01
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Näyttelijä Miitta Sorvali juhlisti itsenäisyyspäivää Linnan juhlien jatkoilla Hotel Kämpissä. 

Näyttelijä Miitta Sorvali, 67, vietti itsenäisyyspäivää perinteisesti aluksi perheensä kanssa. 

– Menimme koko perheen, eli lasten ja lastenlasten kanssa, syömään suomalaiseen ravintolaan. Katsoin Linnan juhlien alun kotona, heitin juhlapuvun päälle ja tulin tänne, Sorvali kertoi MTV Uutisille Linnan juhlien jatkoilla Hotel Kämpissä. 

Miitta Sorvali
Miitta Sorvalilla oli yllään musta iltapuku Linnan juhlien jatkoilla Hotel Kämpissä.

Sorvali tosin pitää Linnan juhlien katsomisesta ihan vain sohvannurkassakin.

– Olin nuorena hyvin kärkäs, haukuin tiettyjä pukuja kotona mauttomiksi. Toivoin joskus, että miksei meidän itsenäisyyspäivän juhlamme ole kuin Nobel-juhlat: ne ovat jotenkin säihkyvämmät, iloisemmat ja aistillisemmat. Mutta nykyään ajattelen, että kaikki saa olla ihan vain tällä tavalla. Toki, jos minä saisin päättää, niin haluaisin Linnan juhliin vielä enemmän kulttuuri-ihmisiä. Mutta vaikka kättely on vähän hassu, niin pidän siitä. 

Linnan teema ajat vaihtuvat puhuttelee myös Sorvalia. Vaikka hän kokee tämän ajan osittain pelottavana, niin hän haluaa olla vahvasti optimisti. 

Lue myös: MTV jatkoilla: Jenni Vartiainen kertoo, miten äitiys on muuttanut häntä: "On joutunut luopumaan kontrollin tunteesta"

– Haluan ajatella, että maailmassa on enemmän hyvää kuin pahaa, vaikka tuntuu, että se paha kaatuu melkein meidän päämme päälle. Ja kun ajat muuttuvat, niin maailma menee jollain tavalla parempaan. Haluan siihen uskoa. 

Hän uskoo saaneensa optimismin jonkinlaisena synnynnäisenä lahjana elämältä. 

– Myös riittävän hyvä lapsuus on varmasti kannustanut siihen suuntaan. Vaikka on ollut isojakin murheita elämässä, niin huomaan saaneeni lahjaksi sellaisen ajattelumallin, että kyllä minä nousen. En toki oli mitenkään immuuni tämänkään ajan tapahtumille, olen välillä pessimistikin. Mutta silti se sieltä nousee vähän ajan päästä. 

Lue myös: MTV jatkoilla: TTK-kisaaja Shawn Huffin tanssi-ilme sai Tilda-vaimon repeämään: "Yhden kerran yritettiin yhdessä, mutta..."

Erityisen kiitollinen Sorvali on viimeaikaisista töistään, joita on saanut tehdä pienessä porukassa  Anu Sinisalon, Sanna Stellanin  ja Pirjo Heikkilän kanssa. 

– Pieniä näytelmiä, joista toinen pyörii jo yhdettätoista vuotta. Olemme saaneet tuvan täyteen, ja jotkut ovat tulleet katsomaan jo 17. kertaa. Tunnen, että työlläni on merkitystä ja sanomaa, kun ihmiset itkevät ja nauravat vuorotellen. 

Sorvalin on voinut nähdä viime aikoina muun muassa Ei saa nauraa - ja Rakkaat lapset -ohjelmissa. Jälkimmäisestä tehdään kesän alussa toinen kausi. 

Sorvali on ollut uransa aikana monessa mukana, mutta haavekin on, vaikkei hän sitä ääneen uskallallakaan sanoa. 

– Mukavampi pitää salaisuutena. Jos saan tehdä näiden ihmisten kanssa, joiden kanssa nyt teen, niin se tuntuisi kivalta. Ja musiikin parissa jotain lisää, Sorvali pohti. 

Lue myös: Erika Vikman saapui rohkeassa verkkoasussa Linnan juhlien jatkoille – somessa hehkutetaan: "Jumalattoman kaunis"

Lisää aiheesta:

Olli Halonen meni naimisiin – TTK-tähtiopettajalla oli kunniarooli häiden osaltaSointu Borg kertoo hääsuunnitelmistaan: "Voivat olla ulkomaillakin"Näin itsenäisyyspäivää vietettiin – katso parhaat palatSalkkarit-tähti Inna Tähkänen on kokenut myös ulkomaalaisena olemisen: "Mitä tämän kanssa pitää tehdä?"Näyttelijäkonkari Miitta Sorvalia on houkuteltu Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmaan – tämän vuoksi hän on kieltäytynyt Korona pakotti Maija-Liisa Peuhun, 78, sivuun rakastetusta Salkkarit-roolistaan – edessä on myös toisenlainen joulu: "Tällä kertaa meitä on vain kaksi"
Miitta SorvaliNobelItsenäisyyspäiväLinnan juhlatAnu SinisaloSanna StellanPirjo HeikkiläSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Miitta Sorvali
  • 27.9.15:05
    Pirunpeli

    Miitta Sorvali valmistautui erikoisella tavalla kuvauksiin

  • 14.9.14:26
    Pirunpeli

    Miitta Sorvali valmistautui erikoisella tavalla Pirunpeli-kuvauksiin – totuus valkeni myöhemmin

  • 25.1.10:42
    Huomenta Suomi

    Miitta Sorvali ei koskaan tee yhtä asiaa liittyen omiin töihinsä: "Minun on helpompi elää siten"

  • 12.11.202319:36
    Krisse Salminen

    Krisse Salminen voitti TTK:n vuonna 2012 – yksi muisto kammottaa tänä päivänä: "Nyt mietin, että hirveää"

  • 31.03.202310:20
    Jorma Uotinen

    Sairaalaan joutunut Jorma Uotinen jää pois Grease-musikaalista – tilalle Miitta Sorvali