Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Murhasta syytetty puukotti isäänsä vähintään 14 kertaa Vihdissä – professori kuoli naapureiden terassille

Henkirikos tapahtui Vihdissä elokuussa.
Henkirikos tapahtui Vihdissä elokuussa.MTV
Julkaistu 18.12.2024 05:28(Päivitetty 18.12.2024 13:08)

MTV UUTISET – STT

Syyttäjä vaatii elinkautista vankeusrangaistusta 28-vuotiaalle miehelle, jonka syytetään murhanneen isänsä ja yrittäneen murhata äitinsä Vihdin Ojakkalassa elokuussa. Syyttäjän mukaan syytetty oli tekopäivänä vanhempiensa luona ja alkoi yllättäen lyödä isäänsä teräaseella. Isä oli tekniikan alalla tyskennellyt emeritusprofessori.

Syytetyn äiti havahtui miehensä avunhuutoon ja meni tämän luo. Sen jälkeen syytetty löi äitiään nyrkillä kasvoihin sekä veitsellä ylävartaloon ja pään alueelle vähintään kuusi kertaa, haastehakemuksessa sanotaan.

Syyttäjän mukaan äiti kaatui lyöntien seurauksena ja oli maassa puolustuskyvyttömässä tilassa. Väkivalta kuitenkin keskeytyi, kun syytetty lähti isänsä perään. Isä oli onnistunut pakenemaan tilanteesta naapuritalon pihalle, missä syytetty jatkoi syyttäjän mukaan teräaseella lyömistä.

Syyttäjän mukaan isään kohdistuneita veitseniskuja oli vähintään 14. Tämä kuoli vammoihinsa naapuritalon terassilla.

Henkirikos oli syyttäjän mukaan erityisen raaka ja julma, koska väkivalta oli yllättävää ja provosoimatonta ja se kohdistui iäkkääseen ihmiseen tämän kotona. Uhrin takaa-ajo ja väkivallan jatkaminen naapureiden pihalla osoitti syyttäjän mukaan päättäväisyyttä ja sitkeää surmaamispyrkimystä.

STT ei ole saanut käräjäoikeudelta syytetyn kirjallista vastausta, josta selviäisi, miten hän on vastannut syytteeseen. Asian oikeudenkäynti alkoi tänään Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa.

Lue myös: Poika surmasi professori-isänsä Ojakkalassa – yritti tappaa myös äitinsä

Tutkinnassa rikosnimikkeet kovenivat

Rikosepäilyt kovenivat alun taposta ja tapon yrityksestä.

Alkuun poliisi epäili miestä taposta ja tapon yrityksestä, mutta syytteiden nostamiseen mennessä rikosnimikkeet olivat koventuneet. Epäillyt rikokset tapahtuivat pariskunnan kotona Vihdin Ojakkalassa.

Miestä syytetään myös tapon yrityksestä, jonka epäillään tapahtuneen toukokuussa. Etukäteen ei ole tiedossa, mistä tässä syytteessä on kyse.

Käräjäoikeudesta kerrottiin STT:lle, että asiassa on esitetty salassapitopyyntöjä. Siten voi olla, että ainakin osa käsittelystä käydään suljetuin ovin.

Puukotti poliisikoiraa, vetosi psykoosiin

Syytetyllä on aiempaa rikoshistoriaa. Miestä koskevista oikeuden asiakirjoista selviää, että hän on kärsinyt pitkään vakavista mielenterveysongelmista.

Joulukuun 2019 lopulla Vihdissä poliisipartiot saivat tehtäväksi ottaa miehen kiinni tämän häiriökäyttäytymisen takia. Mies ei totellut poliisien käskytystä vaan lähti pakenemaan.

Yli kaksi tuntia kestäneen jäljittämisen jälkeen poliisit tavoittivat miehen uudelleen ja käskyttivät tätä luopumaan kantamastaan fileerausveitsestä. Kun mies ei totellut ja lähti taas pakoon, poliisit päästivät poliisikoiran miehen perään. Mies iski koiraa veitsellä.

Poliisit saivat miehen taltutettua käyttämällä etälamautinta ja koira vietiin kiireellisesti leikkaukseen, josta se selvisi.

Mies myönsi tapahtuneen, mutta sanoi olleensa psykoosissa. Käräjäoikeus katsoi, että miehen terveydentila oli hänen syyllisyyttään huomattavasti vähentävä seikka ja tuomitsi hänet virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta, törkeästä eläinsuojelurikoksesta sekä useista muista rikoksista kahden vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeuteen.

Lue myös: Vihdissä taposta ja tapon epäillystä mies on uhrien sukulainen

Poliisilla suuri operaatio Vihdin Ojakkalassa – vaitonainen tilanteesta

Lisää aiheesta:

Isänsä murhasta ja äitinsä murhan yrityksestä Vihdissä syytetty mies saa tuomion – on ollut mielentilatutkimuksessaMies puukotti isäänsä 14 kertaa Vihdissä: Määrättiin mielentilatutkimukseenKäräjäoikeus antaa välituomion Vihdin henkirikoksessaSyyttäjä: Professori-isänsä murhasta syytetty mies puukotti tuttuaan kuukausia aiemminUllanlinnan henkirikoksen tekotapa ja epäilty syy selvisi: Syyttäjän mukaan motiivina mustasukkaisuusKolmen lapsen isä surmasi vaimonsa 78 veitseniskulla – murhasyytetty kyynelehti oikeussalissa
OikeudenkäynnitHenkirikoksetVihtiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • Eilen12:52
    Henkirikokset

    Miestä syytetään veljensä murhasta Ahvenanmaalla – 20 pistoa, 25 viiltoa

  • 12.12.18:40
    Tuomiot

    IL: Milan Jaff karkotettu Suomesta

  • 12.12.15:39
    Seksuaalirikokset

    Mies manipuloi uhrinsa uskomaan ylöstempaukseen: Sukulaiset todistivat toisiinsa kohdistuvia seksuaalirikoksia

  • 12.12.11:30
    Jasper Pääkkönen

    Jasper Pääkkösen kalsarimainoskiistassa uusi käänne

  • 12.12.05:35
    Rikospaikka

    Nuori ukrainalaisnainen yritti murhata miehen kesken seksin Kauniaisissa – verivana autolta johdatti poliisit tekopaikalle