Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies hyväksikäytti teinityttöä lähes kaksi vuotta Oulussa, tuomittiin ehdottomaan vankeuteen

Lehtikuva
Julkaistu 20.08.2020 14:37

MTV UUTISET - STT

Oulun käräjäoikeus on tuominnut kolmekymppisen miehen ehdottomaan vankeuteen muun muassa törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Hyväksikäyttö tapahtui Oulussa maaliskuun 2012 ja helmikuun 2014 välisenä aikana. Uhri oli tekojen aikaan 14–15-vuotias.

Tuomion mukaan mies oli useita kertoja sukupuoliyhteydessä uhrin kanssa. Lisäksi hän muun muassa kosketteli tyttöä alapäästä ja työnsi sormen tämän emättimeen sekä kosketteli tämän rintoja, tuomiossa sanotaan.

Tuomion mukaan mies lähetti tytölle useita seksuaalissävytteisiä viestejä ja sai tämän lähettämään itsestään alastonkuvia. Hän myös näytti tytölle tietokoneeltaan videoita, joissa oli lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä.

Uhri oli kertomansa mukaan lopettanut "seurustelusuhteen" mieheen vuonna 2016, koska hänellä oli toinen kumppani. Uhri kertoi miehestä kaverilleen, joka kehotti tekemään rikosilmoituksen. Rikosilmoitus tehtiin vuonna 2016.

Hyväksikäytöt tapahtuivat viikonloppuisin

Mies kiisti syytteen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Hän sanoi seurustelleensa tytön kanssa vasta, kun tämä oli täyttänyt 16 vuotta.

Mies myönsi lähettäneensä uhrille useita seksuaalissävytteisiä viestejä, kun tämä oli 15-vuotias. Tältä osin mies myönsi syyllistyneensä perusmuotoiseen lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön.

Käräjäoikeus kuitenkin piti miehen toimintaa kokonaisuutena arvostellen törkeänä. Oikeuden mukaan mies hyväksikäytti uhria toistuvasti viikonloppuisin lähes kahden vuoden ajan.

Lisäksi tuomiossa kerrotaan, että mies oli vuosina 2014–2016 levittänyt vertaisverkko-ohjelmalla ainakin kymmenen kuvaa ja yhden videon, jotka ovat esittäneet sukupuolisiveellisyyttä loukkaavasti lapsia. Mies kiisti tahallisen levittämisen.

Oikeus katsoi miehen tienneen ohjelmaa käyttäessään, että kuvat ja video päätyvät samalla vertaisverkkoon yleisesti saataville, eikä mies oikeuden mukaan pyrkinyt sitä estämään.

Käräjäoikeus tuomitsi 32-vuotiaan miehen kahden vuoden ja yhden kuukauden vankeusrangaistukseen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä. STT ei julkaise miehen nimeä uhrin suojelemiseksi.

Lisää aiheesta:

Lahtelaismies teki 13-vuotiaalle törkeitä tekoja – lähes 4 000 viestiä paljastivat rikoksetMiehelle 11 vuotta vankeutta poikkeuksellisen törkeästä lapseen kohdistuneesta seksuaalisesta väkivallasta – uhri oli teon alkaessa viisivuotiasYli tuplasti uhria vanhemmat miehet käyttivät lasta hyväksi – kummallekin vankeutta36-vuotias mies käytti törkeästi seksuaalisesti hyväkseen 12-vuotiasta lasta – tuomioksi 3,5 vuotta vankeuttaIrakilaismies vikitteli tyttöjä Helsingissä – alkoi seurustella 13-vuotiaan kanssa, käytti hyväkseen myös kolmea muuta alaikäistä"Uskallatko jotain seksikästä laittaa" – mies lähetti alaikäisille törkeitä viestejä ja raiskasi uhrinsa toistuvasti
RikosOulu

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen19:29
    Räjähdykset

    Poliisi: Joroisten räjähdyksen syynä mahdollisesti hitsauskaasu – "Se pakettiauto on ihan irto-osina"

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat