Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies halusi pitää uhrille "puhuttelun" huhupuheiden takia, hakkasikin tämän kuoliaaksi metalliputkella: 10,5 vuotta vankeutta

Etelä-Karjalan käräjäoikeus tuomitsi keskiviikkona vankeuteen miehen, joka hakkasi metalliputkella toisen miehen kuoliaaksi juhannusviikolla Ruokolahdella.
Etelä-Karjalan käräjäoikeus tuomitsi keskiviikkona vankeuteen miehen, joka hakkasi metalliputkella toisen miehen kuoliaaksi juhannusviikolla Ruokolahdella.All Over Press
Julkaistu 18.10.2023 17:00

MTV UUTISET – STT

Etelä-Karjalan käräjäoikeus on tuominnut vankeuteen miehen, joka hakkasi metalliputkella toisen miehen kuoliaaksi juhannusviikolla Ruokolahdella.

Syytetty kertoi istuneensa iltaa porukassa, jossa oli kuullut huhun, että uhri oli houkutellut lapsia kotiinsa. Mieskin tunsi uhrin, mutta kertoi olleensa tämän kanssa vain harvoin tekemisissä.

Jossain vaiheessa iltaa seurue lähti käymään uhrin luona. 

Kertomukset vierailun syystä ja kulusta vaihtelivat. Osa porukasta ei muistanut puhetta lapsista vaan arveli, että tarkoituksena oli toivottaa hyvää juhannusta. Yksi mukana olleista kertoi, että he olivat keskustelleet uhrin kanssa puolisen tuntia oven läpi. Syytetty sanoi, että kun uhri ei ollut avannut ovea tulijoille, he olivat lähteneet pois.

Lie myös: Poliisi: Epäilty tappo Ruokolahdella

Kaikki liian humalassa apua soittaakseen

Syytetty kertoi saaneensa ajatuksen, että menee takaisin uhrin luo "pitämään hänelle puhuttelun" kuulemiensa puheiden vuoksi. Mies murtautui sisälle rikkomalla ulko-oven lasin, jolloin uhri miehen mukaan tuli vastaan metalliputken kanssa.

Oikeuden mukaan mies sai metalliputken käsiinsä ja iski sillä uhria päähän useita kertoja. Miehen mukaan uhri oli kuitenkin edelleen elossa, kun hän lähti pois.

Mies palasi illanviettopaikkaansa vaatteet uhrin veressä, mutta paikalla olleiden mukaan kaikki olivat niin humalassa, ettei avun hälyttämisestä puhuttu. 

Yhden todistajan mukaan syytetty kävi yöllä saunassa ja puki sen jälkeen veriset vaatteet uudelleen päälleen. 

Kun poliisi seuraavana päivänä haki miehen tämän kotoa, mies oli edelleen samoissa vaatteissa.

Oikeus katsoi, ettei tekoon liittynyt varsinaisesti harkintaa tai suunnitelmallisuutta, mutta miehen täytyi ymmärtää, että voimakkaista iskuista pään alueelle varsin todennäköisesti seuraa uhrin kuolema. 

Rangaistuksessa huomioitiin, että asunnossa olleen verimäärän perusteella väkivalta oli ollut rajua ja että jos uhri oli syytetyn lähtiessä ollut elossa, hän oli jäänyt koviin tuskiin ja kärsimään.

Oikeus tuomitsi Marko Anssi Kullervo Itkosen, 49, taposta 10,5 vuoden vankeuteen.

Lisää aiheesta:

Tapon yrityksestä tuomittu ei osannut sanoa, miten puukko "löysi tiensä" uhrin selkään – väitti murtautuneensa sisään puukotettua auttaakseenKotkalaismies tuomittiin taas taposta – löi naista veitsellä vielä kesken hätäkeskuspuhelun: "Hän särki sydämeni, joten minä särjin hänen"Mies käveli poliisia vastaan veitsi kädessään ja käski ampumaan – kilometrin päässä toinen näppäili 112 ja kertoi asuntonsa olevan veressä, muttei tajunnut olevansa itse uhriKolmen lapsen isä murhattiin raa'asti Helsingissä: Tekijä käytti veistä, haarukkaa ja saksia – uhrilla yli 100 vammaaMies tappoi tuttavansa raa'asti Kotkassa – oli aiemmin uhannut tappaa tämän 15 euron takiaVankilasta vapautunut mies puukotti nukkuvaa kaulaan – "Miksi ystävä tekee tällaista?"
HenkirikoksetVäkivaltaKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen09:49
    Nurmijärvi

    Poliisilta uutta tietoa metsästä tapettuna löytyneestä naisesta

  • ma16:05
    Oikeudenkäynnit

    Pillerikaupat menivät mönkään Mikkelissä – karkuun kaasuttanut kuljettaja syytteessä taposta

  • ma10:36
    Nurmijärvi

    Epäily: 30-vuotias nainen tapettiin Nurmijärvellä viikonloppuna

  • 16.11.09:14
    Rikospaikka

    Nuoren perheenisän ylle puettiin luotiliivit – sitten kajahti kohtalokas laukaus

  • 16.11.06:45
    Anneli Auer

    Sähköpostit julki: Anneli Auer vertasi aviomiehensä murhaa hirvikolariin