Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mielipidekirjoitus HS:ssä: Sinkku elättää sinunkin lapsesi – Asiantuntija tyrmää väitteet

Lapsi- ja perhepolitiikan johtavan asiantuntijan Esa Iivosen mukaan lasten hyvinvointiin kannattaa panostaa, koska tällöin lapsista kasvaa hyvinvoivia aikuisia. Kuvituskuva.
Lapsi- ja perhepolitiikan johtavan asiantuntijan Esa Iivosen mukaan lasten hyvinvointiin kannattaa panostaa, koska tällöin lapsista kasvaa hyvinvoivia aikuisia. Kuvituskuva.Vadim Zakharishchev COLOURBOX
Julkaistu 15.05.2017 12:44
Toimittajan kuva

Nelly Rauhala

nelly.rauhala@mtv.fi

Helsingin Sanomien mielipideosastolla kirjoittava Heli Koskinen kyseenalaistaa Suomessa harjoitetun lapsi- ja perhekeskeisen politiikan. Kirjoittajan mukaan perhepolitiikka on viety äärimmäisyyksiin, minkä seurauksena esimerkiksi yksinelävien lapsettomien ihmisten asema on heikentynyt.

– Aivan liian harvoin kukaan uskaltaa kyseenalaistaa nykyisen äärimmäisyyksiin viedyn lapsi- ja perhepolitiikan, jossa lapsiperheitä suositaan muiden kustannuksella, hän toteaa mielipidekirjoituksessaan. 

Mannerheimin lastensuojeluliiton lapsi- ja perhepolitiikan johtavan asiantuntijan Esa Iivosen mukaan kirjoituksessa heijastuu yhteiskunnan ymmärtämättömyys. Ihmisten pitäisi tiedostaa, miten suuri merkitys hyvällä lapsuudella on ihmisen ja yhteiskunnan tulevaisuuteen.

– Hyvinvointi rakentuu lapsuudessa, joten ilman muuta lapsiin tulee ja kannattaa sijoittaa, sillä se on kaikista kustannustehokkainta ja kaikista vaikuttavinta yhteiskuntapolitiikkaa. On sekä inhimillisesti, taloudellisesti että yhteiskunnallisesti perusteltua investoida lapsiin, Iivonen perustelee.

– Suomen menestys on yhtä kuin lapsiperheiden menestys.

Etuudet maksetaan verovaroin

Iivosen mukaan lasten ajatellaan liian usein olevan vanhempiensa omaisuutta. Lapsiin kohdistuvat investoinnit eivät kuitenkaan kohdistu vanhempiin, vaan niillä turvataan lasten kasvu hyvinvoiviksi aikuisiksi.

Näin lapsiin tehtävien investointien vaikutus heijastuu suoraan tulevaisuuteen.

– Nyt syntyvät lapset maksavat työelämään siirryttyään edellisen sukupolven eläkkeet. Lisäksi kun me olemme vanhuksia ja tarvitsemme terveydenhuollon palveluita, niin lapsethan ne veroina maksavat, Iivonen perustelee.

Mielipidekirjoituksessa väitetään, että lapsiperheiden etuuksien maksu heitettäisiin sinkkujen harteille. Todellisuudessa lapsiperheet maksavat Iivosen mukaan etuutensa itse.

– Jos aletaan väittää, että joku muu maksaisi ne, niin kyllä lapsiperheiden vanhemmat maksavat tuet ja etuudet veroina, Iivonen huomauttaa.

Hänen mukaansa on muistettava, että Suomessa lapsiperheiden vanhempien työllisyysaste on huomattavan korkea kansainvälisesti vertaillessa, mikä takaa verojen myötä etuuksien maksetuksi tulemisen.

"Neuvolassa tukea, ettei pienistä pulmista tule isoja ongelmia"

Iivonen huomauttaa, etteivät lapsiperheiden etuudet ole niin ruusuisia kuin mielipidekirjoituksessa annetaan ymmärtää. Hänen mukaansa esimerkiksi lapsiperheiden tukia on heikennetty 90-luvun puolivälistä lähtien. Lisäksi peruspäivärahojen vanhempainetuudet ovat Iivosen mukaan esimerkiksi työttömyysetuuksia heikommat.

– Lapsilisän reaaliarvo on 30 prosenttia alempi kuin vuonna 1994, Iivonen toteaa.

Koulutuksen maksuttomuuden ja neuvolapalveluiden merkitys on ollut tärkeä jo kauan. Iivonen huomauttaa, ettei koulutus ole pelkästään lapsiin kohdistuva investointi, vaan sen vaikutus koskettaa kaikkia suomalaisia.

– Maksuton koulutus, johon kaikilla on mahdollisuus, on hyvä investointi koko yhteiskunnalle. Eikö ole parempi, että lapset saavat laadukasta opetusta? hän kysyy.

Kuten koulutus myös toimivat neuvolapalvelut heijastuvat tulevaisuuteen.

– Neuvoloissa voidaan antaa tukea varhaisessa vaiheessa, jolloin pienistä pulmista ei tule isoja ongelmia, mikä vähentää korjaavien toimenpiteiden tarvetta myöhemmin, hän selvittää.

Myös muut kirjoituksessa esiintyvät väitteet ovat Iivosen mukaan arveluttavia. Hänen mielestään pitää muistaa, että esimerkiksi varhaiskasvatusmaksut eivät ole Suomessa erityisen edullisia. Varhaiskasvatusmaksujen alennuksista aiheutuvat kulut taas aiotaan saada maksetuksi lisääntyvällä veronmaksulla.

– Varhaiskasvatusmaksujen alennuksien tavoitteena on lisätä pienten lasten äitien työllisyyttä ja sitä kautta veroja, Iivonen huomauttaa.

Korjattu kirjoitusvirhe otsikosta klo 12.50.

Lisää aiheesta:

Vuoden isovanhempi Sixten Korkman ei leikkaisi lapsilta: "Eivät he ole aiheuttaneet taloutemme ongelmia"Näistä syistä suomalaiset eivät hanki lapsia – "Rahalla ei vauvoja tehdä"Vähävarainen äiti Krista, 23, kertoo, miten hallituksen leikkaukset iskevät arkeen: "Ei ole enää mistä venyttää"Naisten eläke viidenneksen miehiä pienempi: Rakenteellinen ongelma kietoutuu lastenhoitoon – "Neljäsosa isistä ei ota yhtään päivää vanhempainvapaata"Anna-Maja Henrikssonin nettikolumni: Suomen tulee olla maailman lapsiystävällisin maaKotihoidontukea ehdotetaan leikattavaksi vuodella – "Päiväkoti ei ole vain hoitopaikka, jotta vanhemmat pääsevät töihin"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen19:50
    Ukrainan sota

    Orpo: Euroopan maiden pitäisi osallistua Ukrainan tukemiseen tasapuolisemmin

  • Eilen19:21
    Ähtäri

    Eläimet jäävät toistaiseksi Ähtäriin, eläinpuisto menee kiinni

  • Eilen17:26
    Talous

    Olut maistuu Suomessa yhä entistä vähemmän – nyt myös lonkeroissa tapahtunut käänne

  • Eilen16:38
    Sauli Niinistö

    Niinistö MTV:lle: En jarruttanut Suomen Nato-prosessia – "Minä taisin avata tämän"

  • Eilen16:12
    Huomenta Suomi

    Helena Koivu sai Pekka Lehtisen laulamaan viskibaritonillaan suorassa lähetyksessä: "Mun lempibiisi" – katso, mistä on kyse