Mestarien liigassa Liverpoolin egyptiläishyökkääjä Mohamed Salah jatkoi mieletöntä virettään, kun hän riehui entistä seuraansa AS Romaa vastaan. Salah on paukuttanut tällä kaudella mielettömiä tehoja, mikä on johtanut keskusteluun siitä, onko hän tällä hetkellä jopa maailman paras jalkapalloilija?
Salah on nakuttanut tällä kaudella Englannin Valioliigassa 33 otteluun peräti 31 maalia ja antanut 10 maalisyöttöä.
Tähän päälle Mestarien liigassa Salah on nakuttanut 10 maalia ja antanut 5 maaliin johtanutta syöttöä.
Tiistaina Mestarien liigan välierien avausottelussa italialaista AS Romaa vastaan Salah keräsi kasaan tehot 2+2, kun Liverpool otti 5-2-voiton.
Salahin suoritus keräsi kovaa ylistystä Liverpoolin leiristä.
– Hän on aivan uskomattomassa, maailmanluokan vireessä. Se on hyvä juttu, Liverpoolin saksalaismanageri Jürgen Klopp hymyili pelin jälkeen lehdistötilaisuudessa.
– Hän on esillä isoilla hetkillä niin syöttöjen kuin maalien muodossa. Hän on jatkuva uhka vastustajalle. Samalla hän tekee kanssapelaajista entistä parempia pelaajia, Liverpoolin hollantilaiskeskikenttäpelaaja Georginio Vijnaldum hehkutti.
Salahin nykyvire on johtanut keskusteluun siitä, onko hän tällä hetkellä jopa maailman paras jalkapalloilija.