SuomiAreenassa esiintynyt Michael Monroe viettää hektistä keikkakesää. Hänen neljäs sooloalbuminsa One Man Gang julkaistaan lokakuussa. Ennen albumin julkaisua Monroe keikkailee tiuhaan tahtiin Suomessa ja ulkomailla.
Muusikko Michael Monroe kertoo esiintyvänsä muun muassa Japanissa festareilla elokuun alussa. Tämän jälkeen hän suuntaa kiertueelle Keski-Eurooppaan ja sen jälkeen pian uudestaan Japaniin.
Hän nauttii tämänhetkisestä tilanteestaan täysillä.
– Hyvää kuuluu. Minulla on sama bändi, jonka laitoin pystyyn Sami Yaffan kanssa vuonna 2010. Jos saisin valita ketkä tahansa soittajat bändiini elävien tai kuolleiden joukosta, valitsisin nämä soittajat, hän kehuu.
57-vuotias Monroe on esiintynyt tänä kesänä jo kaksilla festareilla Espanjassa. Kerran hän oli käynyt keikan jälkeen vierailemassa ystävänsä Tarja Turusen luona, joka sai kuulla etukäteen One Man Gang -albumin.
– Tarja sanoi, että soundaa muun muassa laulun puolesta paremmalta kuin koskaan. Hienoa kuulla hänen kaltaiseltaan ammattilaiselta tällaista palautetta, Monroe pohtii.
