Suomen ylle on laskeutumassa helleputki, jonka arvioidaan johtavan jopa ennätyksellisiin helteisiin.
MTV Uutisten meteorologi Markus Mäntykannas kuvaili ilmanalaa "hellepätsiksi". Blogikirjoituksessaan Mäntykannas kertoo myös, mikä on poikkeuksellisen sään taustalla.
– Venäjällä Mustanmeren itäpuolella muhii tällä hetkellä tyypillinen kesäinen hellekorkeapaine, josta myös Suomi saa osansa. Mustanmeren helleaallot eivät aina yllä meille näin intensiivisinä, mutta nyt näyttää siltä, että saamme Etelä-Venäjän hellepätsin koko komeudessaan (tai hirveydessään) tänne pohjolaan saakka, hän kertoo blogissaan.
Lue myös: Lähes 35 asteen hellepätsi kiilaa kohti Suomea – ja tukaluus voi kestää ennätyksellisen pitkään: "Etelä- ja keskisuomalaisten syytä varautua"
Kuumaa ilmaa Mustaltamereltä
Eurooppaan on hänen mukaansa syntynyt sääasetelma, joka suosii kuumaa kesäsäätä Euroopan itä- ja pohjoisosissa.
