Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Mestariluotsi Risto Dufva palasi JYPin penkin taakse – "Risto on omanlaisensa persoona"

Risto Dufva palasi voitokkaasti JYP-penkin taakse.
Risto Dufva palasi voitokkaasti JYP-penkin taakse.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 18.01.2019 22:09

MTV URHEILU - STT

Tällä viikolla päävalmentajaa vaihtanut JYP löi Helsingin IFK:n perjantaina kotikaukalossaan maalein 3–1. Jyväskyläläisten penkin takana hääri ensimmäistä kertaa kahdeksan vuoden tauon jälkeen Risto Dufva, joka johdatti JYPin vuonna 2009 seuran ensimmäiseen SM-kultaan.

Dufva nimettiin aiemmin tällä viikolla potkut saaneen Lauri Merikiven tilalle JYPin peräsimeen. Pesti alkoi parhaalla mahdollisella tavalla, kun ensimmäistä kertaa JYPin kotihalli oli myyty loppuun, ja tuloksena oli täydet kolme pistettä.

– Voitto on tässä vaiheessa tärkeintä. Me on nyt aloitettu iso ponnistus kohti pudotuspelejä ja pisteitä tarvitaan. Meinattiin jopa jännittää itsemme ulos pelistä. Toisaalta se on positiivinen signaali, sillä se näyttää, että joukkue välittää yhä tuloksesta, Dufva pohdiskeli omaan tyyliinsä.

– Ensimmäinen maali kuitenkin antoi meille aikaa päästä peliin mukaan. Viimeinen erä oli tyylikästä pelaamista. Meidän pitää kuitenkin muistaa, että vaikka ollaan tosissaan, niin ei ole hätä, Dufva jatkoi.

JYPin paidassa maalin mieheen laukoivat Samuli Ratinen, Mikko Mäenpää ja kapteeni Juha-Pekka Hytönen. HIFK:lle ainokaisen laukoi Iikka Kangasniemi.

– Risto on omanlaisensa persoona. Jokainen valmentaja tekee hommansa omalla tyylillä. Tänään oli ainakin aika rauhallista penkillä ja muutenkin hyvä meininki, kapteeni Hytönen kommentoi uutta päävalmentajaa.

Voittonsa myötä JYP nousi viiden pisteen päähän pudotuspelipaikasta. HIFK on sarjataulukossa täpärästi kuudentena.


LiigaJYPHIFKJääkiekkoUrheilu

Lisää aiheesta:

Sport kesti paineet – Risto Dufva veisteli taitoluistelustaJYPin uusi nousu alkamassa? – "Yleisö oli ihan villinä"JYPin valmentajaseurapomo suorana: "Selkeä signaali – on muutettava jotain"Kohuissa ryvettynyt JYP komeaan voittoon – "Onhan nämä olleet raskaita aikoja"HIFK-tehoilijalta tylyt sanat pronssiottelulle: "Ihan turha, ollaan toista viikkoa pyöritelty peukaloita"Blues-hyökkääjä epätietoisena: Ensi viikon palkkapäivä stressaa

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen13:25
    Tappara

    Syömähammas Leijonien MM-joukkueeseen? SM-liigatähdestä vuolaita ylistyssanoja – "On sen tason jätkä"

  • Eilen07:03
    Mestis

    SM-liigaan hamuavaan seuraan vetoa – aikataulu tekee tiukkaa: "Uskaltavat jäädä odottelemaan"

  • 10.1.21:43
    JYP

    Tyrväinen putosi pelistä

  • 10.1.20:43
    Ässät

    Sähläys riitti: Porissa alkoi vaellus kohti ulko-ovea

  • 10.1.20:34
    Sport

    SM-liigavalmentaja repäisi: "Loppuu omat ja vaimonkin rahat"